Węgry- powrót

   
     
 

Węgry –  są pełne atrakcyjnych miejsc. Kuszą kąpieliska w Miszkolcu-Tapolcy i Hajdśszoboszló, wina Egeru, secesyjny Kecskemét. Puszcza Hortobágy i Bugác to unikatowe w skali Europy rezerwaty słonego stepu, kraina Aggtelek kryje rozległy świat jaskiń, wspaniale położony Pecz pełen jest muzeów, Najpopularniejsze wśród Polaków miejsca na Węgrzech to Budapeszt i Balaton, najcharakterystyczniejsza potrawa to bogracz.

 
     
  WALUTA I ORIENTACYJNE CENY  
 

Forint to oficjalna waluta Węgier. Kod walutowy wg ISO 4217: HUF.
Forint był węgierskim odpowiednikiem austriackich guldenów (w ramach monarchii austro-węgierskiej) i dzielił się na 100 krajczarów. W 1892 w jego miejsce pojawiła się korona węgierska (równa 100 fillérom), w 1926 zastąpiona pengő. Ponownie forint został wprowadzony w 1947 roku, po hiperinflacji w latach 1945 - 1946. Historycznie 1 forint równy jest 100 fillérom, lecz od 1999 roku filléry wycofano z obiegu z powodu znikomej ich wartości. 1 marca 2008 wycofano dodatkowo monety o nominale 1 i 2 forinty.
Monety w obiegu: 5, 10, 20, 50, 100 forintów;
Banknoty: 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000 forintów.
Banki są czynne w godzinach od 8-16, jednak w śródmieściu i w głównych punktach miasta działają prywatne kantory czynne do wczesnych godzin wieczornych. Jeśli turysta zmuszony jest dokonać natychmiastowej wymiany, może to zrobić w recepcjach hotelowych - tam punkty wymiany walut czynne są całą dobę. Całą dobę działają również bankomaty, akceptując wszystkie najpopularniejsze karty kredytowe.

 
     
  KLIMAT / KIEDY JECHAĆ  
  Pogoda, kiedy jechać do Węgier: Węgry są krajem strefy umiarkowanej, można je zwiedzać przez cały rok, w zależności od celu podróży. Sezon turystyczny rozpoczyna się mniej więcej na początku maja i trwa do końca września. Szczególnie pięknie Węgry prezentują się wiosną i jesienią. Lato na Węgrzech jest długie i słoneczne, a co za tym idzie najwięcej tu wtedy turystów. Warto przyjechać na Węgry 20 sierpnia na święto św. Stefana. Odbywają się obchody dożynkowe, liczne koncerty, pokazy, jarmarki i targi ludowe.  
     
  JĘZYK  
  Język węgierski należy do grupy języków ugrofińskich, zaliczanych do rodziny języków uralskich. Najbliższymi węgierskiemu po dziś używanymi językami są chantyjski i mansyjski, używane przez Chantów i Mansów, ludy zamieszkujące zachodnią część Syberii, głównie na terenie Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego, jednego z okręgów autonomicznych Federacji Rosyjskiej. Spośród języków europejskich najbliższymi krewnymi węgierszczyzny są, najprawdopodobniej, fiński i estoński  
     
  CZAS  
 

Czas Polski + 0 godz

 
     
  KUCHNIA  
 

Kuchnię węgierską najprościej można sklasyfikować jako środkowo-europejską, jednak daleko jej do potraw gotowanych w Polsce czy w Czechach. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie w historii, kulturze i zwyczajach od lat kultywowanych w narodzie węgierskim. Ot, choćby gotowanie mięsa (w szczególności wieprzowiny) z warzywami w tzw. bogaczu, charakterystycznym kociołku zawieszanym bezpośrednio na ogniskiem, dzięki któremu uzyskuje się prawdziwą węgierską strawę, wspaniale pachnącą ogniem, bezpośrednio nawiązującą do charaktery-stycznego trybu życia, jakie prowadziły koczownicze plemiona, wędrujące onegdaj po terenach dzisiejszych Węgier. Jeśliby krótko wyliczyć wszystkie tradycyjne węgierskie składniki, wyszłoby nam, co następuje: dużo papryki, dużo cebuli, dużo tłuszczu i dużo śmietany. To papryka odgrywa główną rolę w wyobrażeniach ludzi o kuchni Węgrów, co skutkuje stereotypem o niebywałej pikantności ich potraw. Jednak w rzeczywistości częściej od ostrej używa się tu papryki słodkiej. Poza jakże istotną rolą przyprawy, papryka odgrywa również rolę dekoracyjną, a także wykorzystywana jest jako składnik surówek. Ze względu na ilość odmian tego warzywa (najprostszy podział - czerwona, żółta, zielona) paprykowe frykasy nigdy się nie nudzą, a na dodatek pięknie wyglądają na talerzu. Zarówno ostrą, jak i słodką papryczkę - na różnych etapach przygotowywania potrawy - dodaje się do potraw suszoną, sproszkowaną oraz surową. Specyficzny smak węgierskim potrawom nadaje smażona na smalcu cebula z papryką i czosnkiem. Opisując kuchnię Węgrów nie sposób nie wspomnieć o wspaniałych, gęstych zupach, z których najbardziej znane to gulasz (bográcsgulyás), zupa fasolowa (jokai bableves) i rybna (halászlé), przyrządzona np. z balatońskiego sandacza (fogas). Niemal wszystkie narodowe specjały Węgrzy popijają swoim cenionym na całym świecie winem. Najpopularniejsze są tokaje (np. Tokaji Aszu), czerwone wina wytrawne (Egri Bikaver - bycza krew z Egeru), rizlingi i lekkie wina deserowe (np. Debroi harslevelu). Bardzo popularny jest także rodzimy trunek pálinka - to podwójnie pędzona wódka z zacieru owocowego. Najczęściej jest się częstowanym körte pálinka - gruszkówką, z kolei za najlepszą uważa się pochodzącą z okolic Kecskemét barack pálinkę (z brzoskwini).

 
     
  ZDROWIE  
  Jeśli planujesz odwiedzić krainę Madziarów, nie musisz się martwić o żadne szczepienia ochronne. Co więcej, na terenie Węgier będziesz mógł wykupić receptę wypisaną przez polskiego lekarza, o ile tylko dany specyfik jest dopuszczony do sprzedaży na rynku węgierskim. Niektóre z leków - u nas możliwych do zdobycia tylko dzięki recepcie - tam można kupić „z biegu“, warto popytać w aptekach. Za pomoc węgierskiego lekarza trzeba niestety płacić. Koszty pokrywa ubezpieczenie – jeśli przezorny turysta wykupił sobie przed wyjazdem stosowną polisę. Jeśli zapomniał, za leczenie zapłaci niestety z własnej kieszeni. Część szpitali w takich przypadkach dopuszcza płatność kartą kredytową. Jeśli nie daj Boże Twojemu życiu zagrozi coś poważnego, lekarz udzieli Ci pierwszej pomocy za darmo. Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, nie są wymagane szczepienia. W razie wypadków i nagłych zachorowań udziela się bezpłatnie pierwszej pomocy lekarskiej. W innych przypadkach wymagana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą wraz z paszportem lub dowodem osobistym przekazuje się lekarzowi prowadzącemu.  
     
  ZAKUPY / PAMIĄTKI  
  Sklepy spożywcze i centra handlowe czynne są najczęściej w tygodniu od 7.00 do 19.00, a w soboty od 7.00 do 13.00. W niedzielę czynne są nieliczne centra handlowe (Metro, Alfa, Tesco, etc.) do godz. 14.00. Całą dobę pracują liczne prywatne sklepy spożywcze w centrum miasta. Domy towarowe czynne są najczęściej w godzinach 10.00-18.00, choć największe z nich mogą być otwarte znacznie dłużej (nawet do 21.00).  
     
  TRANSPORT I KOMUNIKACJA  

Na terenie Węgier kursują planowo pociągi pospieszne oraz autobusy pomiędzy Budapesztem a innymi większymi miastami.

     
  INFORMACJE DLA KIEROWCÓW  
  Podczas pobytu turystycznego honorowane jest polskie prawo jazdy. Węgierskie służby graniczne na ogół bardzo dokładnie kontrolują pojazdy i ich dokumenty. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości dotyczących np. dowodu rejestracyjnego, tablic, numerów podwozia, silnika itp. pojazd jest zatrzymywany do wyjaśnienia, co niekiedy trwa nawet kilka godzin. Jeśli samochodem dysponuje osoba nie będąca jego właścicielem, powinna mieć notarialne upoważnienie od właściciela, przetłumaczone na język węgierski, angielski lub niemiecki. Kierowcy poruszający się pojazdami będącymi w leasingu winni być zaopatrzeni w umowę leasingową przetłumaczoną na język węgierski, angielski lub niemiecki. Autostrady oznaczone są literą M, drogi europejskie literą E. Turyści podróżujący samochodem muszą mieć na samochodach plakietki PL oraz winiety potwierdzające opłacenie przejazdu autostradami.  
     
  WTYCZKI ELEKTRYCZNE I NAPIĘCIE  
Elektryczność: 230V / 50 Hz
     
  ŚRODKI OSTROŻNOŚCI  
 

Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością. Częste są kradzieże kieszonkowe, głównie w Budapeszcie na trasach uczęszczanych przez turystów. Najwięcej kradzieży zdarza się w centrach handlowych, w środkach komunikacji miejskiej, w miejscach atrakcyjnych turystycznie, jak Wzgórze Zamkowe (Baszta Rybacka, Kościół Mátyása), okolice bazyliki i plac Bohaterów, a szczególnie góra Gellerta o zmroku. Częste są kradzieże na plażach i w kąpieliskach; można ich jednak uniknąć, gdyż na terenie wszystkich tego typu obiektów są szatnie i przechowalnie przedmiotów wartościowych.

 
     
  WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE

Przepisy pozwalają przekroczyć granicę węgierską mając przy sobie maksymalnie 200 szt. papierosów lub 50 cygar (ewentualnie 250 gramów tytoniu), 1 litr alkoholu lub 5 litrów piwa.