Tajlandia - powrót

   
     
 

Tajlandia to malowniczy kraj Azji Południowo-Wschodniej, który zachwyci nas bogactwem barw, przepychem świątynnych wnętrz, bujną tropikalną przyrodą, pięknymi tradycjami, religią wkradającą się w codzienne życie mieszkańców oraz wszechobecnym uśmiechem. Tajlandia przepełniona jest kolorami: czerwono-zielone dachy świątyń wspaniale komponują się ze złoconymi zdobieniami, mnisi w szafranowych szatach przechadzają się wśród zabytkowych budowli z brunatnej cegły, rzekami płyną długie łodzie wypełnione po brzegi barwnymi owocami i aromatycznymi przyprawami ...

 
     
  WALUTA I ORIENTACYJNE CENY  
 

Tajlandzką jednostką monetarną jest Baht Tajski (w skrócie: THB lub Bt). Na 1 baht składa się 100 satangów. Tajskie monety będące w obiegu mają wartość 25 i 50 satangów oraz 1, 5 i 10 baht. Wśród banknotów wyróżnia się nominały: 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 baht.

Ceny w Tajlandii są stosunkowo niskie, w średniej klasy restauracji dwie osoby mogą zjeść obiad za 15-20 dolarów, chociaż są też oczywiście lokale, gdzie można wydać nawet 1000 dolarów. W Tajlandii cenę towaru określa zwykle sprzedawca i turysta z Europy musi liczyć się z tym, że zapłaci nieco więcej, niż miejscowy nabywca. Produkty tajlandzkie nie są drogie, zwłaszcza świeże owoce, warzywa, ryby i mięso, natomiast za towary, które są sprowadzane z Europy, trzeba zapłacić znacznie więcej. Wyraźne różnice cen występują też w poszczególnych regionach kraju – w popularnych kurortach będą z pewnością powyżej średniej. Bardzo korzystnie, za niską cenę można kupić na tajlandzkich bazarach świeże, sezonowe owoce

 
     
  KLIMAT / KIEDY JECHAĆ  
  Tropikalne kraje Azji Południowo-Wschodniej znacznie różnią się od europejskich przede wszystkim pod względem klimatycznym. Dla wielu podróżników jest to sytuacja niezwykle korzystna – podczas, gdy u nas trwa deszczowa jesień, a potem mroźna zima, w Tajlandii rozkwita sezon turystyczny. Niemalże cały obszar Tajlandii leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, jedynie południe kraju (Półwysep Malajski) obejmują wpływy klimatu typowo równikowego. W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku: gorącą i suchą, gorącą i wilgotną, ciepłą i suchą.  Pora gorąca i sucha przypada zwykle pomiędzy marcem a majem, w tym czasie temperatura w Bangkoku przekroczyć może nawet 40 stopni Celsjusza. Pora gorąca i wilgotna występuje mniej więcej od czerwca do października. W tym okresie temperatury nieznacznie spadają, a wilgotność powietrza gwałtownie wzrasta, sięgając nawet 98%. Pora ciepła i sucha obejmuje okres od listopada do lutego. Wówczas pogoda jest najpiękniejsza, temperatury bywają wysokie, ale nie tak jak w porze gorącej i rzadko występują deszcze – jest to najlepszy okres na odwiedzenie kraju. Średnie miesięczne temperatury powietrza w Tajlandii wahają się w granicach 20-35 stopni Celsjusza. Najchłodniej jest zwykle w północnej części kraju, najcieplej - na Półwyspie Malajskim. Typową cechą tropikalnego klimatu Tajlandii są częste, ulewne deszcze. Między innymi właśnie dzięki nim możemy podziwiać tutejsze wiecznie zielone lasy tropikalne i malownicze kaskady wód, których siła nie słabnie przez cały rok.  
     
  JĘZYK  
  Język tajski różni się pod każdym względem od języków europejskich. Sporo kłopotów dla osób uczących się tego języka przysparza zarówno zapis tajskiego alfabetu, jak i wymowa poszczególnych słów. Mimo, iż w Tajlandii bez problemu porozumiemy się w języku angielskim, warto poznać kilka podstawowych słów i zwrotów w języku tajskim. Cudzoziemcy starający się przyswoić język gospodarzy są mile widziani w każdym kraju. Jest to nie tylko przydatna umiejętność, ale także przejaw szacunku. Co więcej, nauka tak egzotycznego języka może być świetną zabawą.  
     
  CZAS  
 

UTC/GMT +7 god.

 
     
  KUCHNIA  
  Choć kuchnia tajska nie jest w Polsce zbyt dobrze znana, w większych miastach coraz popularniejsze stają się restauracje serwujące dania z tego zakątka świata. Musimy jednak pamiętać, iż jest to tajska sztuka kulinarna w wersji dostosowanej do gustu Europejczyków, a prawdziwa Tajlandia to nie tylko trawa cytrynowa i mleczko kokosowe, lecz całe bogactwo egzotycznych smaków. Tajska tradycja kulinarna ukształtowała się dzięki kontaktom z innymi krajami. Szczególnie widoczne są tu wpływy: Birmy, Laosu, Kambodży i Malezji, dostrzega się także chińskie inspiracje. Nawet curry – danie niezwykle popularne i uważane za symbol tajskiej kuchni, przywędrowało tu z Indii w XVIII w., podobnie jak przepisy wywodzące się z kultury muzułmańskiej. Z kolei pomidory i papryczki chili zawdzięczają Tajowie Portugalczykom. Dzięki umiejętnemu łączeniu lokalnych składników z tymi pochodzącymi z różnych stron świata, tajscy kucharze uzyskują dania o niezwykłym smaku.  
     
  ZDROWIE  
  Choć opieka medyczna w Tajlandii stoi na wysokim poziomie, a niektóre kliniki przypominają ekskluzywne hotele, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa, aby uchronić się przed koniecznością skorzystania z ich usług.Ponieważ obecnie nie istnieje w Tajlandii żadne szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, nie ma obowiązku szczepień. Mimo wszystko warto zadbać o własne zdrowie i mieć świadomość, iż wybieramy się w tropiki, do których nasz organizm przy pierwszej wizycie z pewnością nie będzie przyzwyczajony. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby około 3 miesięcy przed planowaną podróżą, odwiedzić przychodnię lekarską lub lekarza medycyny tropikalnej i przyjąć profilaktyczne szczepienia np.: przeciw malarii, zapaleniu wątroby A+B, a także tyfusowi, polio i tężcowi.  
     
  PAMIĄTKI  
  Turyści bardzo chętnie robią zakupy w Tajlandii. Główną zaletą tutejszych wyrobów jest dobra jakość, duży wybór i przystępne ceny. Na tajlandzkich straganach, w sklepach rzemieślniczych i specjalistycznych jest wiele przedmiotów nadających się na upominki lub pamiątki. Na uwagę zasługują przede wszystkim wyroby rękodzielnicze. Niemal każdy region w czymś się specjalizuje. Na południu są to wyroby złotnicze dekorowane techniką niello czarną masą, naczynia z cyny i lalki z teatrzyku cieni. Na północy - rzemiosło górskich plemion, wyroby z laki i srebrna biżuteria. Północny wschód słynie z jedwabiu i poduszek. Najchętniej kupowane są pamiątki charakterystyczne dla Tajlandii, takie jak trójkątne poduszki, rękodzieła górskich plemion i piękna, srebrna biżuteria. Znany na całym świecie jedwab oraz wykonane z niego wyroby kuszą ogromnym wyborem wzorów, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Turyści chętnie zaopatrują się tu także w rzeźby z drewna tekowego, tradycyjne tajskie stroje, ubrania oraz drogocenne kamienie. Cena pamiątek zależy przede wszystkim od miejsca dokonania zakupu. Najtaniej jest na bazarach i targach. W domach towarowych natomiast jest nieco drożej, jednak oferowane tam produkty z reguły są wyższej jakości. Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość ceny są nasze umiejętności do targowania się. Niestety ta kwestia tyczy się jedynie barwnych, tętniących życiem targów, bazarów i małych kramików.  
     
  TRANSPORT I KOMUNIKACJA  

Pomiędzy poszczególnymi miastami Tajlandii możemy szybko i komfortowo przemieścić się samolotem lokalnych linii lotniczych lub wybrać nieco tańszą opcję - podróż pociągiem. Dużą poularnością cieszą się także autobusy, które kursują zarówno na dłuższych, jak i krótszych dystansach. Turyści ceniący komfort, prywatność i wygodę, mogą spróbować zwiedzić Tajlandię własnym lub wynajętym samochodem.

     
  WTYCZKI ELEKTRYCZNE I NAPIĘCIE  
Wtyczki elektryczne: głównie europejskie, czasem też typ US.
     
  ŚRODKI OSTROŻNOŚCI  
 

Tajlandia to kraj wyjątkowo przyjazny dla turystów. Na miejscu nie ma żadnego niebezpieczeństwa, które może zepsuć wakacje w Tajlandii. Jeżeli mamy wykupioną wycieczkę przez biuro podróży możemy wykluczyć większość teoretycznych problemów.
Podróżując na własną rękę jesteśmy zdani tylko na siebie. Praktycznie zagrożenie przestępczością nie istnieje, trzeba uważać na drobne kradzieże w hotelach i kieszonkowców.

 
     
  WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE  

1. Turyści mogą przywozić do Tajlandii dowolne zagraniczne waluty. Opuszczając kraj, mogą wywozić zagraniczne środki płatnicze, które wwieźli ze sobą, z zastrzeżeniem, że maksymalna ich wartość nie przekracza 10.000 USD lub wartości zadeklarowanych na piśmie podczas odprawy celnej przy wjeździe. Niespełnienie tego warunku może doprowadzić do aresztowania, konfiskaty nadmiarowych pieniędzy i/lub oskarżenia. 2. Dla turystów opuszczających Tajlandię, maksymalna kwota możliwa do wywiezienia w tajskiej walucie, bez wcześniejszej autoryzacji władz wynosi 50.000 baht na osobę. 3. Zagraniczni turyści mogą wwozić wszelki osobisty dobytek i dobra, które nie są zabronione aktualnymi ustaleniami celnymi. Wyjeżdżający turyści mogą wywozić, poza dobytkiem osobistym, towary zakupione w sklepach bezcłowych, kamienie szlachetne, złote i platynowe ozdoby. 4. Zagraniczni turyści są zachęcani do otwierania kont walutowych w każdym banku w Tajlandii. Jako gest dobrej woli dla obcokrajowców żadne ograniczenia nie są narzucone na wypłacanie pieniędzy dopóki środki z zagranicy zasilają konto.

Nie płacąc cła do kraju można wwieźć następujące przedmioty

  • jeden aparat fotograficzny lub kamerę
  • 200 papierosów
  • litr alkoholu

Zakazy

  • zakupując oryginalny tajski antyk lub wizerunek Buddy (nie wliczając masowych „jarmarcznych” przedstawień Oświeconego i innych postaci religijnych), należy uzyskać odpowiednie zezwolenie na jego wywóz (uczciwy sprzedawca z pewnością pomoże nam je zdobyć)
  • ponieważ istnieje oczywisty zakaz wwozu do kraju narkotyków i silnych chemikaliów, szczególną kontrolą obejmowane są także leki. Najlepiej zabrać niezbędne medykamenty wraz z receptą od lekarza.
  • generalny zakaz dotyczy także przewozu jakiejkolwiek broni i pornografii.