Jezioro Genewskie Montreux Lozanna Le Gruyere Thun Oberhofen / zamek Berno Lucerna Wąwóz rzeki Aare Interlaken Trummelbahfalle / wodospady Stein am Rhein Rheinfall / wodospady
 / zdjęcia / foto - wybierz miejsce klikając na mapie /  120 zdjęć
 
 
 
 
 
SZWAJCARIA
 

 
Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów. Nie jest częścią Unii Europejskiej, ani nawet Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiada jednak specjalne dwustronne stosunki z UE, dzięki czemu uczestniczy w wybranych politykach (np. Układ z Schengen) oraz dopłaca się do budżetu unijnego. Szwajcaria nie ma stolicy, siedzibą rządu jest Berno.

Dla nas Szwajcaria pozostanie krajem szczęśliwości – banków, jubilerów, czekolady, serów i punktualnych zegarków. Można więc powiedzieć, że nasza wiedza o tym kraju posiada dziury jak ser Szwajcarski. A najpopularniejszy jest ementaler oraz gruyere. Tych dwóch gatunków używa się najczęściej do robienia narodowej potrawy fundee, czyli roztapianego w specjalnym kociołku sera z dodatkiem wina białego, pieprzu, gałki muszkatołowej, w którym zanurza się kawałki chleba. Potrawę wymyślili pasterze owiec jako sposób na wykorzystanie wysuszonego sera. Szwajcaria posiada bardzo rozwinięte rolnictwo, które skupia się przede wszystkim na hodowli krów mlecznych. Pastwiska, łąki i inne użytki rolne zajmują około połowę powierzchni kraju. A mleko, wiadomo, w dużym stopniu wykorzystuje przemysł spożywczy, a głównie tamtejszy czekoladowy potentat Nestle. Wszystkie oblicza Szwajcarii: rolnicze i przemysłowe, wsi i miast o bogatej kulturze, nieskażonej przyrody i nowoczesnej technologii możemy zobaczyć, możemy do nich dotrzeć, bo żaden inny kraj nie dysponuje siecią transportu publicznego o porównywalnej gęstości. Pociągiem, autobusem pocztowym, statkiem czy kolejką górską można według rozkładu jazdy dojechać do najbardziej oddalonych zakątków Szwajcarii.