Zapraszam w podróż po najpiękniejszych miejscach świata. Niezwykłych fenomenach przyrody. Wspaniałych dziełach sztuki i architektury. Miejscach na swój sposób oryginalnych, intrygujących i ciekawych.      Ireneusz Wołek

z filmów na portalu skorzystała telewizja TVN oraz TV SILESIA

nowości  
   
  2000 filmów !!!
Fatima - Portugalia   
 
 Dubaj Naj... cz.2 - Emiraty Arabskie  Fiatem 126p - Wzdłuż granic Polski cz.5 
 
 
Malediwy Dubaj Naj... cz.1 - Emiraty Arabskie
 
 
MALEDIWY

       Malediwy, jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie, składa się z około 1200 wysepek i odwiedzany jest co roku przez miliony turystów, których kuszą plaże pokryte białym piaskiem i palmami, a także słoneczna pogoda. Dno morskie wokół wysp to prawdziwy raj dla nurków i miłośników podwodnego świata.

 
Rio de Janeiro cz. 1 Rio de Janeiro cz. 2
 
Fiatem 126p - Wzdłuż granic Polski cz.4 Kenia - Dumni i wolni
 
Brasilia - Sen który się spełnił cz.1 Brasilia - Sen który się spełnił cz.2

 

20 godzin... - Kazachstan Fiatem 126p wzdłuż granic Polski cz.3

 

Zielona Linia - Nikozja Góra Stołowa - Kapsztad

 

Filipiny

Ten rozległy archipelag wysp zagubionych na wodach Oceanu Spokojnego od lat fascynował odkrywców i podróżników. Kiedy w XVI wieku przybył tu Ferdynand Magellan i przyłączył je do królestwa Hiszpanii, nazwano je Filipinami na cześć króla Filipa II. Dzisiaj niewielu zagłębia się w historię kraju, uznawanego za jeden z najbardziej fascynujących i intrygujących kierunków na mapie turystycznej świata.

 
Absurdalna stolica - Astana Kawałek raju  - Balicasag
 

Filmy w pełnej wersji - Lektor

 

Podróż Fiatem 126p wzdłuż granic Polski

Za nami

3600 km

wspaniałej

przygody

Relacja

Zdjęcia

Filmy

 

Tajwan

Tajwan, państwo na wyspie Tajwan (Formoza), na Oceanie Spokojnym, u południowo-wschodnich wybrzeży Chin, od których jest oddzielone Cieśniną Tajwańską. Chiny nie uznają niepodległości Tajwanu i wraz z przyległymi wyspami (m.in. Peskadorami) uważają go za swoją prowincję. Razem z Koreą Południową, Singapurem i Hongkongiem Tajwan jest zaliczany do tak zwanych Azjatyckich Tygrysów – państw, które w latach 1960-1995 wykazały się szybkim wzrostem PKB, co przełożyło się na ogromny rozwój gospodarczy.

W górach Wietnamu

Wietnam się zmienia. Wizerunek państwa zrujnowanego przez wieloletnią wojnę odchodzi w zapomnienie. Mieszkańcy starają się żyć dniem dzisiejszym, wymazując z pamięci okropności wyniszczającego konfliktu. Zmienia się obraz miast i wsi. Wietnamczycy łapczywie przyjmują zachodni styl życia. Na szczęście są jeszcze miejsca na mapie Wietnamu, które oparły się kulturowym zmianom. Wyruszamy do jednego z nich. Na północ. W odległe górzyste tereny.

Polska inaczej cz.1

Dla wszystkich, którzy nie znaleźli jeszcze wakacyjnego kierunku – mam propozycję. Nasza Polska i zabytki techniki. Albo inaczej Turystyka Industrialna. Brzmi groźnie i mało atrakcyjnie. Przecież to brudne, ciągnące się kilometrami ceglane mury. Ogromne, zrujnowane hale, horyzont pocięty fabrycznymi kominami i wieżami nieczynnych kopalń. Na pierwszy rzut oka nie można dopatrzyć się w takim krajobrazie niczego, co mogłoby przyciągnąć turystów – nic bardziej mylnego.

 

Valletta - Miasto rycerzy św. Jana

Trudno mówić o tym mieście nie wspominając o rycerzach św. Jana, zwanych joannitami, którzy wznieśli Vallettę z piasku i kamieni, tworząc najpiękniejsze miasto obronne w Europie. Bez względu na to, ile prawdy kryło się za ich romantycznym wizerunkiem, rycerze jerozolimskiego Zakonu Szpitalników św. Jana stanowili swego czasu niedościgłą elitę chrześcijańskiego świata.

 

Gozo - okaleczona wyspa Malta

Zniknęło Azure Window, czyli Lazurowe Okno, jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Malty. W nocy z wtorku na środę (8 marca 2017 r.) zawalił się charakterystyczny most skalny na maltańskiej wyspie Gozo.

 

Maximon Święty od opryszków - Gwatemala

... Do świętego nie idzie się na klęczkach, ani z pokorną miną i błagalnym wzrokiem. Trzeba wejść pewnie, z butelką dobrej tequilli i paczką papierosów. Marlboro może nie przypaść mu do gustu, więc warto zaopatrzyć się w cygara. Święty nie wzgardzi też pieniędzmi, wtedy chętniej pomoże swoim wyznawcom zemścić się np. na ich wrogach, rzuci jakąś klątwę, sprawi, że skradzione pieniądze się rozmnożą. ...

 

Kolejny cud natury przestał istnieć !

Zniknęło Azure Window, czyli Lazurowe Okno, jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Malty. W nocy z wtorku na środę zawalił się charakterystyczny most skalny na maltańskiej wyspie Gozo. Azure Window powstało tysiące lat temu, gdy woda morska stopniowo niszczyła wapień, z którego zbudowana była skała.Lazurowe Okno miało prawie 50 metrów wysokości i swoim kształtem przypominało ogromny łuk. Sceneria, którą tworzyła skała, była często wykorzystywana jako plan filmowy, np. w serialu "Gra o tron". Ta unikalna formacja skalna była jedną z najczęściej fotografowanych miejsc na Malcie i jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju.

 

Trochę o lataniu

Bardzo często słyszę, że aby podróżować, a w szczególności latać trzeba mieć odwagę. Mam wrażenie, że to nie odwaga, a rozsądek, o czy postaram się przekonać wszystkich, którzy mają ochotę wyruszyć w świat.

 

Gori - Miasto Stalina

Gruzja

Gori to stolica prowincji Shida Kartili. Miasto znane jest przede wszystkim jako miejsce urodzenia Iosifa Wissarinowicza Dżugaszwili czyli Józefa Stalina. Zresztą dom, w którym się urodził i żył do 1883 r. znajduje się w poświęconym jego osobie muzeum. W sierpniu 2008 miasto było bombardowane przez lotnictwo rosyjskie. Uszkodzeniu lub zniszczeniu uległo wiele budynków. Od 13 do 22 sierpnia miasto znajdowało się pod okupacją wojsk rosyjskich.

 

Hong Kong

Hong Kong to specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin. Nazwa  oznacza dosłownie „pachnący port”. Gospodarka Hongkongu ma najlepszy na świecie Wskaźnik Wolności[6]. Potęga gospodarcza Hongkongu została zbudowana na wieloletnim rozwijaniu wymiany towarowej ChRL ze światem. Od lat pełni rolę jednego ze światowych centrów handlowo-finansowych.

 

Macau - Miasto kasyn i kolonialnych zabytków

Trudno uwierzyć, ale przywrócona Chinom dawna portugalska kolonia w ciągu ostatnich lat przegoniła i zostawiła daleko w tyle Las Vegas. Co miesiąc gracze zostawiają tu więcej niż wynosi budżet polskiego państwa... Nie ma większego problemu ze zwiedzaniem. Wszystkie przewodniki polecają jeden sposób – pieszo. Wszędzie jest blisko, za wyjątkiem lotniska, które zostało zbudowane na sztucznie usypanej wyspie.

 

Macau

Macau lub Macao - jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Hongkong), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i hazardzie, jednak prężnie rozwijają się także niektóre gałęzie przemysłu, m.in. przemysł odzieżowy, elektroniczny, zabawkarski. Makau zalicza się do najbogatszych regionów na świecie.

 

Zatoka Ha Long - Wietnam

Najpiękniejsza zatoka świata! Cud natury! Najwspanialszy krajobraz Azji! Czy to tylko reklamowe slogany i puste słowa zachęcające turystów do przybycia w krainę mitycznego smoka? Czy faktycznie są jeszcze takie miejsca na naszej zurbanizowanej planecie, które potrafią powalić na kolana i oczekiwać wielkiego pokłonu przed cudem, które stworzyła natura?

 

Golden Circle - Islandia

Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu, aby wyruszyć na wyprawę dookoła Islandii, a chcemy zobaczyć jak najwięcej atrakcji wyspy, warto wybrać się na wycieczkę wadłuż tzw. Złotego Kręgu (Golden Circle). Trasa ta znajduje się w południowo-zachodniej części Islandii. Rozpoczyna się w Reykjaviku. Można by rzec, że Złoty Krąg stanowi kwintesencję Islandii.

 

Takich widoków już nie zobaczymy !   Jeden z cudów natury przestał istnieć

2012 2016

Legzira to jedna z najpiękniejszych plaż świata. O jej wyjątkowości świadczyły przede wszystkim tutejsze skały, włącznie z dwoma słynnymi łukami. Niestety w ostatnim czasie najsłynniejszy z nich runął na skutek ciągłego podmywania przez wody oceanu. Ze wspaniałego łuku zostały wyłącznie gruzy.

 

Zatoka dymów - Reykjavik Islandia

Reykjavik - stolica oraz największe miasto Islandii, położone w jej zachodniej części nad Zatoką Faxa. Najbardziej na północ wysunięta stolica świata. W miejscu dzisiejszej stolicy powstała najstarsza osada na wyspie, Załozył ją w 874 roku norweski wiking Ingolfur Arnarson. Nazwał to miejsce Reykjavik, co po islandzku znaczy dymiąca zatoka, od znajdujących się tu gejzerów i gorących źródeł.

 

Kenia

Wyobraź sobie najpiękniejsze miejsca na świecie. Pierwotną przyrodę, zwierzęta pasące się na bezkresnej sawannie, lasy równikowe, wyniosłe, ośnieżone szczyty górskie. Spalone słońcem pustynie sięgające aż po horyzont, ciche górskie doliny, rafy koralowe, nieskazitelne białe plaże z palmami kokosowymi, ciepłe wody Oceanu Indyjskiego. Plemiona, które żyją tak jak ich przodkowie i zachowują niezmienne od wieków zwyczaje. Tak wygląda nadal Kenia, pomimo aktów terroryzmu, które przetoczyły się przez ten kraj.

 

Cypr

Bogini miłości Afrodyta dobrze wiedziała, co robi, właśnie tutaj wyłaniając się z morskiej piany. Na Cyprze jest bosko! Wspaniałe plaże, malownicze góry Troodos, pyszne wina, fascynujące zabytki, świetna zabawa i gościnni Cypryjczycy tworzą obraz wymarzonej wyspy. Korzystać z uroków Cypru można na okrągło, przez cały rok.

 

Zapomniany kraj - Mołdawia

Pamiętam jak wpadła mi w ręce aplikacja na smartfona - Countries Been, na której w prosty sposób można zaznaczyć kraje, które się odwiedziło. Z niedowierzaniem spojrzałem na mapę Europy, na której pokazały się białe plamy. Co prawda nie było ich dużo - bo tylko trzy - ale od razu w mojej głowie zaświeciło światełko nowego wyzwania. Zdałem sobie sprawę, że bardzo blisko nas są kraje, których w ogóle nie bierzemy pod uwagę w urlopowych planach. Fakt, nie są to potęgi turystyczne, ale w każdym można znaleźć coś ciekawego i godnego uwagi. Po kilku tygodniach decyzja zapadła. Jedziemy do Mołdawii.

 

Norwegia

Nie sposób opisać słowami norweskie fiordy. Są one miejscem numer jeden dla większości podróżujących do Norwegii oraz obowiązkowym przystankiem w każdym planie podróży. Sceneria jest absolutnie wyjątkowa, niesamowita, i tak, to może zabrzmieć jak banał, ale zapiera dech w piersiach. Po ochłonięciu z szoku przez taki nadmiar piękna, zorientujesz się, że w Norwegii można zobaczyć o wiele więcej.

 
Lodowiec Briksdalsbreen po 11 latach
2005 2016

Niestety, trzeba się śpieszyć oglądać lodowce - znikają na naszych oczach. W 2005 roku, można było podejść pod lodowiec Briksdalbreen, dotknąć, poczuć chłód  i usłyszeć jego chrzęst. Pamiętam jego majestat i wielkość. Rok 2016 to wielkie rozczarowanie. Lodowca już praktycznie nie ma, zostały smętne resztki. Prawdopodobnie za kilka lat, do szeregu tabliczek określających położenie czoła lodowca przez ostatnie lata, dojdzie jeszcze jedna - "Tu był lodowiec Briksdalsbreen".

 
Granica obłędu cz.1 - Korea Południowa Granica obłędu cz.2 - Korea Południowa

DMZ. Demilitarized Zone to strefa zdemilitaryzowana bądź strefa ograniczonego zaufania, powstała w 1953 roku na mocy porozumienia z Panmundżomu. Strefa rozcina Półwysep Koreański pasem rozciągającym się po obu stronach linii demarkacyjnej o szerokości 4 km i długości 238 km, przebiegającym w przybliżeniu wzdłuż 38 równoleżnika. Rola strefy polega na ograniczeniu fizycznego i wzrokowego kontaktu sił obu stron, co ogranicza incydenty i prowokacje, a więc zapobiega niekontrolowanemu wznowieniu konfliktu.

 

Terakotowa Armia - Xian - Chiny

W marcu 1974 roku w pobliżu miasta Xi’an w srodkowych Chinach, podczas drążenia studni, trzech chłopów natrafiło na głowy naturalnej wielkości wojowników z gliny. W 1974 roku archeolodzy rozpoczęli prace wykopaliskowe. Rezultat był sensacyjny: pod powierzchnia pól uprawnych stały rzędami jeden obok drugiego żołnierze z terakoty – cała armia. Te podziemne posągi należały do wielkiego mauzoleum, które wzniósł dla siebie cesarz Qin Shi Huang Di, w III wieku p.n.e.

 

Korea Południowa

Korea Południowa to jeden z największych gospodarczych azjatyckich tygrysów. To kraj ludzi ambitnych, otwartych i dumnych ze swej wielowiekowej historii oraz złożonej kultury, która wcale nie jest ubogą siostrą kultur chińskiej czy japońskiej. Kraj w którym nie brakuje kilkusetletnich zabytków, a mentalność Koreańczyków kształtują pradawne zasady wywodzące się m.in. z konfucjanizmu i buddyzmu. To kraj, sympatycznych i uczynnych Koreańczyków którzy sprawiają, że turyści czują się w tym kraju bezpiecznie i komfortowo.

 

Bułgaria

Bułgaria jest niedużym krajem, leżącym na zachodnim brzegu Morza Czarnego. Położenie geograficzne i burzliwa historia sprawiają, że bułgarska kultura jest jedną z najbardziej niezwykłych Europie. Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego to  szybko rozwijające się, nowoczesne kurorty, takie jak Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Nie brakuje tu ekskluzywnych hoteli, eleganckich restauracji i różnorodnych miejsc rozrywek. Wyprawa w głąb kraju gwarantuje spotkanie z niezwykłymi zabytkami, które są zachwycającą mieszanką pozostałości po czasach Turków Osmańskich, prawosławnej architektury sakralnej oraz barwnej kultury Bałkanów.

Mołdawia

Tak blisko a tak daleko. Mołdawia to jeden z najbiedniejszych, krajów Europy. Kraj drąży korupcja, a gospodarka jest w fatalnym stanie. Najlepiej funkcjonuje rolnictwo dzięki żyznym ziemiom. Rodzi wielkie arbuzy, żółciutkie słoneczniki i świetne winogrona, a Mołdawia produkuje jedne z najlepszych win na kontynencie. To kraj nizin i zalesionych wzgórz, w krajobrazie których dominują pola i winnice a w wioskach wciąż żywy jest folklor i odwieczne tradycje.

Nowe filmy na stronie

Finlandia   Szwecja   Norwegia

Filmy

Tych miejsc możemy już nie zobaczyć ! Syria

Według raportu ONZ od początku konfliktu w Syrii zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo niemal 300 unikatowych zabytków na terenie kraju. Wśród najbardziej zagrożonych zabytków znajdują sięwpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO stare miasto w Aleppo i pozostałości grecko-rzymskiego miasta Palmyra. Zabytki są szczególnie zagrożone przez wahabitów z "Państwa Islamskiego" niszczących je jako przejawy bałwochwalstwa. Innym zjawiskiem które nasiliło się podczas konfliktu jest nielegalny handel antykami które są bezprawnie wywożone z Syrii i sprzedawane kolekcjonerom.

Dżihadyści zajęli Palmirę. Kolejny skarb kultury znika z powierzchni ziemi?

Republika

Południowej Afryki

Cały świat w jednym kraju – to hasło reklamujące

RPA. W tym kraju, leżącym na południowym

skrawku kontynentu afrykańskiego, na pograniczu gorącej Afryki i zimnej Antarktyki, każdy dzień dostarcza niezapomnianych wrażeń, pozwala

poznać fenomen tego kraju i zrozumieć,

dlaczego jest on marzeniem podróżników.

 

Wietnam - nowe filmy

 

Wielka Brytania

 
   
Liverpool   Manchester   Chester
Znane kluby piłkarskie, miejsce narodzin The Beatles i początki Titanica - to tylko części fascynującej historii tego miasta. Ośrodek światowej rewolucji przemysłowej. Tu w 1789 roku uruchomiono pierwszą maszynę parową do napędu przędzalni. Tutaj po raz pierwszy rozszczepiono atom. Amerykanie wybrali Chester jednym z najpiękniejszych miast Europy. I chyba mieli rację. Miasteczko faktycznie wygląda jak filmowa dekoracja.
 

Smaki świata

Dzisiaj, coraz więcej na naszych półkach sklepowych pokazuje się produktów, o których jeszcze kilka lat temu nie słyszeliśmy. Z zaciekawieniem czytamy ich nazwy i zastanawiamy się skąd pochodzą i jak rosną. Na te i inne odpowiedzi znajdziecie Państwo odpowiedź w dziale "Smaki świata", który został wzbogacony zdjęciami i filmami.
 
Nowe filmy na stronie
Austria   Chorwacja   Chiny   Czechy   Egipt   Emiraty Arabskie   Francja   Grecja    
  Gruzja   Holandia   Indie    Indonezja   Islandia   Japonia   Jordania    Malezja    
  Monaco    Maroko   Niemcy   Polska płd-wsch   Polska płd-zach   Polska pn-wsch   
Polska pn-zach   Rosja    Rumunia    Singapur   Tajlandia    Węgry   
     Wielka Brytania    Włochy

Malta

Maltę odwiedza każdego roku ponad milion turystów. Przyciągają ich  wspaniałe zabytki związane z bogatą historią wysp, słoneczna pogoda, dobra baza turystyczna oraz wyjątkowa gościnność mieszkańców. Krystalicznie czyste wody kusza miłośników nurkowania, pływania i żeglarstwa. Na największej z wysp  archipelagu - Malcie, życie toczy się 24 godziny na dobę Turystów kuszą tawerny, bary, restauracje oraz dyskoteki. Na mniejszych wyspach archipelagu  Gozo i Comino, życie biegnie powoli. Chętnie wypoczywają tu turyści spragnieni ciszy i samotności, z dala od miejskiego zgiełku.

NOWA KOLEKCJA FILMÓW DVD

I nagroda w konkursie - RPA

Bilety na lot Dreamlinerem do RPA dla dwóch osób ufundowane przez Rainbow Tours

Nagrodzona praca

 

Świdnica - Świątynia Pokoju

 

Jawor - Świątynia Pokoju

Powstanie kościołów wiąże się postanowieniami pokoju westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648). Na jego mocy cesarz musiał wyrazić zgodę na wzniesienie kościołów ewangelickich w trzech śląskich miastach: w Głogowie, Jaworze i Świdnicy. Miały one być zlokalizowane na przedmieściach, zbudowane z materiałów niegodnych Domu Bożego: z drewna, gliny i słomy, a także nie posiadać wieży. Wrocławski architekt Albrecht von Säbisch wywiązał się ze swojego zadania znakomicie. Świątynie zachwycają wystrojem wnętrz czego dowodem wpisania ich na listę UNESCO

Islandia - zdjęcia ze spotkania

 

 

Rumunia - moto

 

Kraj Hrabiego Drakuli, cygańskiej muzyki, pięknej architektury i niesamowitych gór, stał się celem naszej kolejnej motocyklowej wyprawy. Przez kilkanaście dni przemierzamy północną i środkową Rumunię podziwiając jej różnorodność i doświadczając gościnności  mieszkańców. Główny cel - to ulubiona trasa motocyklistów - Trasa Transfogarska, jedna z najbardziej krętych i najwyżej położonych dróg w Europie. Przecina malownicze pasmo Gór Fogarskich. Droga ta liczy przeszło 100 km i powstała z inicjatywy ówczesnego komunistyczny przywódca - Nicolae Ceauşescu.
III nagroda w konkursie - WIETNAM

Islandia

Zaledwie parę godzin lotu ze Starego Kontynentu leży osobliwy skrawek lądu - kraina w którym natura wciąż ma decydujący głos. Hojnie obdarza swym bogactwem, ale też wymaga wielu wyrzeczeń. Islandia - to osobliwa wyspa. Jej mieszkańcy nie mają nazwisk i wierzą w elfy.  Dni bywają ciemne, a noce jasne. Krajobrazy Islandii, choć dzikie i surowe są zaskakująco różnorodne. Rozległe jałowe przestrzenie przeszywa porywisty wiatr. Potężne fale cierpliwie wyrywają kawałki lądu. Lodowce na dziesiątki kilometrów zapuszczają swoje jęzory, zrzucając do morza potężne góry lodowe. U stóp nagich gór rozciągają się doliny poprzecinane serpentynami strumieni i rzek które tworzą najwspanialsze wodospady Europy.

Zabytki techniki w Polsce

Kolejna porcja niezwykłych miejsc związanych z dziedzictwem myśli technicznej na terenie Polski.

 

Muzeum motoryzacji i techniki

w Otrębusach

Pierwszy spawany

most na świecie w Maurzycach

       

Prowansja

Prowansja to cudowne miejsce, cenione za aromatyczne wina, obfitość owoców i warzyw, romańską architekturę, przyjaznych ludzi, słynne plaże, malownicze pejzaż ... i nieuchwytny czar, który wabi malarzy, artystów i gwiazdy filmowe.

Lawenda

Trudno wyobrazić sobie Prowansję bez pola fioletowych pąków, pokrywających ziemie falującym kobiercem pod lazurowym niebem. I żaden inny zapach tak jednoznacznie nie kojarzy się z Prowansja, jak ostry odurzający zapach lawendy.  

 

Indonezja (Jawa)

Wenecja

Indonezja jest jednym z najpiękniejszych krajów Azji Południowo - Wschodniej. Nie sposób wyliczyć wszystkich atrakcji, które oferuje ten wielki kraj. Większość związana jest z walorami przyrody ożywionej i nieożywionej, ale również z barwną i niezwykle różnorodną kulturą Indonezyjczyków. Na wyspach Indonezji znajduje się około 150 wulkanów, z czego 127 uznaje się za aktywne. Wiele z nich stanowi popularne szczyty trekkingowe.

Nie ma na świecie bardziej romantycznego miejsca.

Tu czas się zatrzymał, a miasto mimo niszczącego wpływu wody, trwa w melancholijnym pięknie. Łagodne kołysanie gondoli i widoki jak ze snu sprawiają, że rejs po Canal Grande najbardziej przypomina wizytę na planie filmowym. Barokowe fasady wyrastających wprost z wody kamienic i pałaców wydają się nierzeczywiste jak scenografia. Trudno uwierzyć, że jest jeszcze w Europie miasto bez ulic, samochodów, skuterów, rowerzystów, a także bez drzew.

Malezja

Singapur

Malezja jest jednym z najbogatszych i najnowocześniejszych państw Azji Południowo-Wschodniej. Nie oznacza to jednak, że jest krajem drogim. Wręcz przeciwnie. Jest krajem muzułmańskim ze stosunkowo umiarkowanym podejściem do islamu a zarazem wielokulturowym. Taka mieszanka etniczna plus wpływy europejskie z czasów kolonialnych sprawiają, że Malezja ma do zaoferowania turystom niezwykle bogate i różnorodne dziedzictwo kultury.   Singapur - to jedno z najbogatszych państw świata w przeliczeniu na mieszkańca. Nowoczesna infrastruktura i sterylna czystość. Futurystyczne wieżowce i niezwykłe parki, sąsiadują z cukierkowatymi świątyniami. Ale uwaga ! To miasto zakazów - których nieprzestrzeganie grozi poważnymi konsekwencjami.

Zabytki techniki w Polsce

Polskie zabytki techniki i przemysłu to dla większości turystów temat jeszcze nie odkryty. A przecież, ponad jedna trzecia najcenniejszych i najbardziej atrakcyjnych zabytków w naszym kraju to właśnie te związane z dziedzictwem przemysłowym i transportowym. Wiele unikatowych zabytków można zobaczyć właśnie w Polsce. Zapraszamy więc na kolejną wędrówkę szlakiem polskich cudów techniki.

Tężnie - Ciechocinek Most - Tczew Międzyrzecki Rejon Umocnień Twierdza - Modlin Zakład hutniczy w Maleńcu
Gruzja

Gruzja to kraj pełen przepięknych krajobrazów, bardzo starych zabytków i przemiłych ludzi. Kraj nieco zacofany w porównaniu do zachodnich standardów, bo targany w ostatnich latach wieloma wojnami. Brak komercji, tłumów turystów i wspaniała kuchnia to jednak największa zaleta Gruzji.

Dziwne to morze ! - Polska
Chłopy,  Dąbki,  Darłowo,  Słowiński Park Narodowy, Kołobrzeg,  Łeba,  Niechorze,  Trzęsacz,   Mrzeżyno, Unieście

Jest młode, płytkie, zimne, wietrzne i niespecjalnie słone. A mimo to, co roku Morze Bałtyckie staje się urlopową przystanią dla tysięcy wczasowiczów. W czym istnieje jego magia?. Może w drobniutkim piasku, malowniczym kutrom, miasteczkom które przycupnęły nad jego brzegami. A może po prostu, że jest, Nasze - Polskie.

  Francja - Kanion Verdon
 

Monumentalny kanion wyrzeźbiony przez rwącą rzekę. Niedostępny, dziki krajobraz. Wysokości zapierające dech w piersiach... To nie Kolorado. To Verdon - w Europie. Zaledwie półtorej godziny jazdy w głąb obleganego przez turystów Lazurowego Wybrzeża znajduje się czarowne, mało znane miejsce. W najgłębszym miejscu mierzy on 700 m głębokości.

 

Śladem wina i papryki - Węgry

To pierwsza nasza wyprawa, której celem nie było zwiedzanie zabytków czy podziwianie cudów natury. Na rozległe węgierskie równiny przywiodły nas smaki odbywających się tu wrześniowych festiwali. Bo Węgry to nie tylko Budapeszt, to wspaniały świat wybornego wina, aromatycznej papryki i pikantnego gulaszu.
Tokaj Szolnok Kalocsa Eger
 
  Monako
 

Kiedyś biedne, niewielkie państwo, dziś jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc na Lazurowy Wybrzeżu i na świecie. Żyją tu sławy i bogacze ze wszystkich stron świata. Przypada tu najwięcej milionerów na kilometr kwadratowy. 2000 milionerów i 50 miliarderów w państwie liczącym nieco ponad 30 000 mieszkańców i niecałe 2 km².

 

Muzeum Browary Żywiec

To największa i najbardziej nowoczesna placówka tego typu w Polsce. Jego goście poznają tu aktywnie historię żywieckiego browaru i jego współczesność. Muzeum w niczym nie przypomina typowych ekskluzywnych ekspozycji ze strażnikami i pilnującymi sal paniami. To dynamiczny organizm stale wchodzący w interakcje ze swymi gośćmi. Nie ma tu obowiązkowych dla wszystkich kapci, są natomiast pasjonujące historie, wciąż sprawne urządzenia sprzed dziesięcioleci oraz emocje towarzyszące degustacji żywieckiego piwa. Tu nie tylko patrzysz i słuchasz, ale niemal wszystkiego możesz dotknąć.

Rosja

 

Rosja to kraj kontrastów. Bogatej stolicy i biednej wsi. Nowoczesnych kurortów turystycznych i popegieerowskich miasteczek. Oligarchów i żebraków. Uznanych artystów i pamiątek po socrealizmie. To kraj zurbanizowany, ale posiadający całe połacie dziewiczej przyrody. To gigant zasobów energetycznych i bogactw naturalnych, a jednocześnie konglomerat olbrzymiej ilości kultur – to miejsce, w którym można zatrzymać się na lata i nadal go w pełni nie poznać. Tworzyli tu Puszkin, Dostojewski, Tołstoj, a władzę sprawowali najgroźniejsi przywódcy w historii – Iwan Groźny, Lenin, Stalin...

Bieszczady "Na dwóch kółkach"

 

Wspaniałe miejsce na motocyklowe wypady. Mamy to szczęście że mieszkamy tylko 150 km od krainy która urzeka nie tylko motocyklistów. Wspaniałe widoki, kręte (dla motocyklistów to plus ) drogi i ulotna atmosfera która trudno szukać gdzie indziej. Niestety - pogoda to wielka niewiadoma.

       
 

Jeruzal - filmowe Wilkowyje

 

To fikcyjna miejscowość w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim, w której rozgrywa się akcja popularnego serialu Ranczo. Zdjęcia do filmu i serialu kręcone były w kilku miejscowościach, głównie jednak we wsi Jeruzal. W weekendy, a szczególnie w wakacje, miejscowość ta przeżywa najazd turystów którzy na ławeczce chcą wypić "Mamrota" (dostępny w sklepie)  i zobaczyć czy rzeczywistość pokrywa się z filmową fikcją.

       
 

Zabytki techniki w Polsce

Zabytki techniczne i przemysłowe mogą wydawać się nieciekawe dla turystów podróżujących po Polsce. Jednak dziedzictwo myśli technicznej jest niezwykle intrygujące. Imponujące zakłady przemysłowe, budowle budzące podziw wielowiekową historią, niezwykłe rozwiązania techniczne, stare śląskie kopalnie, wciąż urokliwe wąskotorówki, śluzy, kanały, mosty, solne kaplice - to obiekty które doskonale wpisują się w nurt zabytków z których powinniśmy być dumni.
Radiostacja - Gliwice
Kanał Augustowski
Parowozownia Wolsztyn Huta żelaza Chlewiska Walcownia żelaza - Nietulisko Wiadukty - Stańczyki Kopalnia "Guido" - Zabrze
       

Japonia

Japonia, czyli "Kraj Wschodzącego Słońca" to bez wątpienia jedno z najbardziej interesujących miejsc na świecie. Fascynująca kultura i nieszablonowy styl życia, niezwykłe połączenie tradycji i nowoczesności, niecodzienna synteza natury i postępu technologicznego. Różnorodność Japonii jest ogromna, a jej poznawanie to niekończąca się przygoda.

       
 

Austria - Świat Kryształów Swarovskiego

Od ponad 10 lat Wattens położonego niedaleko Innsbrucka zachwyca miliony odwiedzających. Turyści przybywają  z najróżniejszych zakątków świata, aby podziwiać kryształy w pełnym bogactwie form. Świat Kryształów tworzy łagodne przejście od ciemnych, magicznych komnat do krainy światła, w której kryształy są na wyciągnięcie ręki, dostępne dla każdego. Crystal Stage otwiera przed oczami zwiedzających ekspozycję najszerszego asortymentu produktów firmy na świecie.

       

Przy grobie Cadyka - Leżajsk

W rocznicę śmierci cadyka Elimelecha. Chasydzi przyjechali do Leżajska na jego grób z różnych stron świata, m.in. z Europy, Izraela, USA i Kanady. Cadyk Elimelech Weisblum był rabinem, najwybitniejszym przedstawicielem trzeciej generacji nauczycieli mistyczno-religijnego ruchu żydowskiego, zwanego chasydyzmem.
       

Holandia

Tulipany, chodaki, wiatraki i ser – to najczęściej podawane symbole Holandii. A przecież Holandia to jeden z najbogatszych Państw świata, którego swobody obywatelskie szokują nie jednego przybysza. Kraj wspaniałych zabytków i najcenniejszych dzieł sztuki. Rowerów, kanałów, cukierkowych domków i wypielęgnowanych ogródków. Malowniczych zakątków i gigantycznych tam. Pracowitych mieszkańców którzy z zamiłowaniem kultywują tradycję i nowoczesnej technologii. Kraj, który potrafi zaskoczyć i zauroczyć !.

Niemcy - Saska Szwajcaria

Tą krainę piaskowcowych skał Niemcy dzielą z Czechami. Krajobraz przypomina nasze Góry Stołowe z Błędnymi Skałami i Szczelińcem Wielkim. Tyle że tutaj takich Szczelińców jest mnóstwo. Wszystkie mają szerokie, płaskie partie szczytowe i urwiste skaliste stoki.

       

"Ziemia Obiecana" - Łódź

 

W XIX wieku Łódź była spełnieniem amerykańskiego snu o potędze. Była miejscem, która z niewielkiej i sennej wioski stała się tętniącą życiem metropolią, wypełnioną gwarem różnych języków, mieszanką kultur i religii. Pełną ludzi pracowicie dążących do realizacji najważniejszego celu, jakim była poprawa warunków życia i osiągnięcia awansu społecznego. To właśnie w Łodzi, jak nigdzie indziej w Polsce XIX wieku ten cel mógł być osiągnięty, bowiem była to "Ziemia Obiecana".

 
       

Zalew Soliński

 

Każda pora roku w Bieszczadach gwarantuje wspaniały odpoczynek. Jednak to "Złota Polska Jesień", ze swoimi barwami, krystalicznie czysta woda zalewu solińskiego i ścielące się poranne mgły, tworzą magiczne, baśniowe pejzaże, które na zawsze znajdują miejsce w naszej pamięci..

       

Chorwacja

Leżąca na styku kultur wschodu i zachodu Chorwacja jest ziemią niezwykłą, zróżnicowaną i piękną. Tylko tu spotkamy tubylców mówiących językiem słowiańskim, a jednocześnie trudniących się uprawą wspaniałych winnic, drzew cytrusowych i gajów oliwnych. Krajobraz Chorwacji tworzy zróżnicowana linia brzegowa pełna wysepek, zatok i uroczych zakątków, których pilnie strzegą wyrastające w głębi lądu szczyty Gór Dynarskich. Tutejszy krajobraz zachwyca różnorodnością: od nadmorskich obszarów krasowych i wodnych kaskad Jezior Plitwickich, po niezdobyte szczyty i łagodne połacie równin w głębi kraju.

       

Maroko

Wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże, zachwycająca architektura i gorące piaski Sahary – wszystko to czeka na nas w Al-Mamlakah. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się malowniczy kraj północno-zachodniej Afryki, bardziej znany jako Maroko. Wyjątkowe położenie kraju pomiędzy wybrzeżem Atlantyckim, Morzem Śródziemnym i Saharą, jest gwarancją wspaniałych krajobrazów i niezapomnianych atrakcji. Z jednej strony spotkamy tu skute lodem szczyty górskie, z drugiej – gorące piaski pustyni, w Maroku nie ma więc czasu na nudę.

       
 

Wietnam

 

Nazwa tego kraju przywołuje wiele wspomnień i obrazów z przeszłości. Jednak dzisiaj, Wietnam to dynamicznie rozwijające się państwo, które swoim kolorytem wabi turystów z całego świata. Zatoka Ha Long , górskie szczyty, tarasowe pola ryżowe, delty rzek czy wapienne groty uznawane są za najpiękniejsze na świecie. Zabytki z czasów cesarskich przypominają o legendarnym świecie Wschodu. Cudowne pagody i podniosłe świątynie, to miejsca, w których zatrzymuje się burzliwy nurt współczesnego życia. 

       
 

Niemcy - Berlin

 

To zachwycające miasto , tętniące życiem. Nowoczesna metropolia, która fascynuje swoją historią. Bogata we wszelkiego rodzaju ślady przeszłości, zabytki, pomniki, muzea, teatry, filharmonie. Berlin to także symbol upadłych, sztucznych podziałów i ludzkiego zamiłowania do wolności. Miasto wielonarodowościowe, gdzie ścierają się kultury z całego świata. Ważny ośrodek kulturalny, polityczny, gospodarczy.

       
 

Egipt - Marsa Alam

 

 

Ten skrawek afrykańskiego lądu to kraina dziewicza, nieodgadniona i dzika. Niezwykła fauna i flora wód Morza Czerwonego, magia kolorów podwodnego świata, zachwycają turystów z całego świata. Gorąco polecamy to miejsce pasjonatom nurkowania, plażowania i wszystkim, którzy szukają nowych zakątków Egiptu do odkrycia.

       
 

Indie

 

Położone w południowej części Azji Indie są krajem niezwykle często odwiedzanym przez podróżnych. Turyści z całego świata pragną na własne oczy zobaczyć cuda tutejszej architektury, zasmakować barwnej hinduskiej kultury i zgłębić duchowość tego zakątka świata.

       
Publikacja "Asyż - Miasto Św. Franciszka - Włochy"
 
Publikacja "Narciarska karuzela - Włochy"
 
Publikacja "Jimjilbang - Korea Południowa"
 

Publikacja "Sanktuarium Matki Bożej z Gwadalupe" Meksyk

 

Publikacja "Śladem wina i papryki" Węgry

 
Publikacja "eGoli - Miejsce złota" Republika Połudiowej Afryki
 
Publikacja "Nie tylko Big Five cz.1" Republika Połudiowej Afryki
 

Publikacja "W krainie Zulusów" - Republika Połudiowej Afryki

 

Publikacja

"Północny kraniec Europy

Nordkapp" - Norwegia

 

Publikacja "U św. Mikołaja"

Finlandia

Pyszne.pl
 

Publikacja "Zaginione miasto"

Petra - Jordania

 
 
 
"Petersburg, carskie pałace i bursztynowa komnata" Rosja
 
"Wenecja północy" Petersburg
 
"Święte jezioro" Puszkar - Indie
 
"Trzy wyspy - Chorwacja"
 
"Smaki świata"
 
"Tulipan cenniejszy od złota"
 
"Uwaga Singapur" cz 2
 
Postojna Jama - Słowenia
 
"Uwaga Singapur" cz 1
 
"Pogoda dla bogaczy - Monako"
 
   
 

POLSKA

nowe miejsca na portalu

 
 

Bieszczady kolejka,

Ciechocinek, Ełk, Fojtunowo,

Hańcza, Kętrzyn, Kozłówka, Krynica Morska, Kwidzyń,

Lidzbark Warmiński, Maleniec, Międzyrzecki Rejon Umocnień,

Mikołajki, Milicz, Modlin,

Reszel,  Ryn, Stutthof,

Św. Lipka, Świebodzin,

Szydłowiec, Tczew, Treblinka,

Twierdza Przemyśl, Wąchock, Wigry, Zalipie.

 
"Szlakiem św. Jakuba - Hiszpania"
 
Smaki Gruzji
 
"Pięć ziem" - Cinqe Terre
Włochy
 
Baśniowa kraina
zdjęcia
 
Filmy - Japonia
 
Zdjęcia ze spotkania
 
Szwajcaria / nowe zdjęcia
Rumunia / nowe zdjęcia
 
Hiszpania / nowe zdjęcia
 
Włochy / nowe zdjęcia i filmy
 
Norwegia / nowe zdjęcia i filmy
 
Meksyk / nowe zdjęcia i filmy
 
Zdjęcia i komentarze ze spotkania
 
 
ARCHIWUM
Polska - ponad 2200 nowych zdjęć
Chorwacja, Węgry / "Na dwóch kółkach"
Stany Zjednoczone / ponad 900 nowych zdjęć
Tajlandia / nowe zdjęcia i filmy
Jordana / nowe zdjęcia i filmy
Syria / nowe zdjęcia i filmy
Izrael / nowe zdjęcia i filmy
Chorwacja / nowe zdjęcia, filmy, info
Węgry / nowe zdjęcia, filmy, info
Kambodża / nowe zdjęcia i filmy
 
 
 
 
Filmy na poprzednim portalu