Maroko - powrót

   
     
 

Maroko – kraj przyciągający barwami, zapachami, przyrodą, ludźmi, szokujący dla wszystkich, którzy po raz pierwszy znajdują się poza kontynentem europejskim.

 
     
  WALUTA I ORIENTACYJNE CENY  
 

1 MAD = 0.41 zł Przykładowe ceny: butelka wody mineralnej - 6 Dh, - zestaw obiadowy (zupa, najczęściej harira - pomidorowa z ciecerzycą i makaronem - tajine i deser) – od 60 Dh, - brochettes (szaszłyki - 100g mięsa jagnięcego/koziego/kurczak)  20 Dh, - kawa z mlekiem – 6 Dh,  herbata miętowa - 5-7 Dh,  chleb - 1–1,5 Dh,  zestaw śniadaniowy (kawa/herbata, sok pomarańczowy, naleśnik/omlet/dżem, rogalik) - 18–25 Dh,  koktajl z awokado z migdałami - 10 Dh, - sok pomarańczowy - 3 Dh, cola 0,3l - 5Dh, 1 kg mandarynek - 5–7 Dh,

 
     
  KLIMAT / KIEDY JECHAĆ  
  Najlepiej wiosną. Temperatura jest wówczas znośna, wszystko wokół rozkwita. Latem można plażować na wybrzeżu, gdzie wieje przyjemna bryza. W głębi kraju temperatury sięgają 50°C.  
     
  JĘZYK  
  Najlepiej porozumiewać się w języku francuskim, a także angielskim. Sporadycznie również po niemiecku i hiszpańsku.  
     
  CZAS  
 

W Maroku obowiązuje czas zachodnioeuropejski (UTC+), a więc o godzinę wcześniejszy w stosunku do Polski zimą i dwie godziny wcześniejszy do Polski latem. Dni wolne od pracy to sobota i niedziela, obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. W piątek – dzień świąteczny dla muzułmanów w urzędach państwowych obowiązują inne godziny pracy: 8:00-11:30 i 15:00-18:00. Niektóre sklepy są otwarte do g. 11:30, m.in. cała medina w Fezie i Marrakeszu. W okresie ramadanu godziny pracy są skrócone, nie ma zwyczajowej przerwy obiadowej. Zdecydowana większość sklepów, kawiarni i restauracji otwierane są dopiero po zachodzie słońca..

 
     
  KUCHNIA  
  Kuchnia marokańska z licznymi wpływami afrykańskimi, arabskimi i francuskimi jest uważana za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Aby poznać smak tej kuchni, z którą rywalizować może jedynie kuchnia turecka, trzeba poszukać małych, miejscowych, tradycyjnych restauracji. W niektórych najdroższych restauracjach tradycyjne marokańskie potrawy są serwowane w stylu zachodnim. Natomiast na ulicach z prowizorycznych grillów serwuje się miękką baraninę, ryby, świeże sałatki, gęstą zupę harira oraz kromki rodzimego chleba. Marokańska kuchnia jest znana przede wszystkim z prostych przepisów na pyszne dania mięsne, ciasta i przystawki z egzotycznych owoców. Tradycyjny marokański posiłek zwykle rozpoczyna się harirą – gęstą mięsno-jarzynową zupą z przyprawami. Spożywa się ją w ramadanie, na zakończenie postu.Następnie można zjeść mechoui – najbardziej fascynujące z marokańskich dań – całe jagnię pieczone w glinianym piecu. W większości restauracji mechoui jest daniem na zamówienie. Kawałki mięsa oddziela się (zawsze prawą ręką) i zjada z okrągłym chlebem chobza. Jeśli gospodarze chcą gościa szczególnie uhonorować, podają pastillę, delikatne ciasto nadziewane gołębim mięsem i migdałami, polane lukrem. Głównym daniem jest zwykle tajine lub kuskus – marokańskie dania narodowe. Tajine jest daniem mięsnym lub gulaszem rybnym, z dodatkiem oliwek. Kuskus to tradycyjny posiłek domowy – góry pszennej kaszy z duszonymi warzywami i baraniną. Na południu kuskus jest przyrządzany z cebulą i rodzynkami; mięso i warzywa są tu rzadkimi składnikami. Zwyczajowo kuskus je się prawą ręką, formuje się z kaszy kulę, którą zanurza się w sosie. Na zakończenie uczty podaje się deser; najbardziej znanym są ciasteczka cornes de gazelles „różki gazeli” – małe rogaliki nadziewane migdałami i miodem. Popija się je miętową herbatą. Jeśli chodzi o najpopularniejsze napoje, to miętowa herbata jest w Maroku płynem życia. Można zostać nią poczęstowanym dosłownie w każdym miejscu w Maroku. Szklanka miętowej herbaty jest wyznaniem przyjaźni, nigdy nie należy odmawiać jej wypicia. Używa się zielonej chińskiej herbaty, mięta jest marokańska. Herbatę zawsze słodzi się dużą ilością cukru. Miętowa herbata ma także symboliczne znaczenie – zieleń herbaty to kolor proroka, przynosi zatem dużo szczęścia. Zieleń symbolizuje też płodność – najbardziej cenione w Maroku błogosławieństwo. Duża zawartość cukru stanowi oznakę przyjaźni i życzeń dobrego zdrowia.  
     
  ZDROWIE  
   WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane, WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - zalecane, BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane, Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane (w zalezności od charakteru pobytu), Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne, Meningo-koki (a+c) - zalecane (w zalezności od charakteru pobytu)  W praktyce szczepienia zbędne.
 
     
  PAMIĄTKI  
  Pamiątki najlepiej kupować na sukach po długim targowaniu. Najlepiej przejść się po straganach suku aby zorientować się w cenie a potem dopiero kupować Nie można zapominać o targowaniu. W Maroku targowanie to rytuał. Ceny po targowaniu są naprawdę niskie. My to bardzo lubimy wiec traktujemy jak zabawę uzyskując przy tym bardzo niskie ceny oraz nierzadko zaproszenie na obiad lub do domu zadowolonego z długiego targowania sprzedawcy. Dzięki takim znajomościom można zobaczyć jak wyglądają domy , co jedzą Marokoańczycy. Czasami można także wymienić towar za towar. Podkoszulki firmowe , bryloczki dobrze mieć przy sobie i dokonać właściwej wymiany. Warto kupić wyroby z złota , z drzewa ( cedr), skóry , perfumy, dywany, przyprawy.  
     
  TRANSPORT I KOMUNIKACJA  

Podróżowanie po wybrzeżu nie stanowi większych trudności, jeśli odwiedza się większe miejscowości lub miejsca turystyczne. Problem pojawia się, gdy celem stają się osady, które ciężko znaleźć nawet na mapie. Dużym utrudnieniem jest brak dróg, spowodowany specyficznym ukształtowaniem terenu. Bywa, że przemieszczenie się z jednej miejscowości do drugiej mimo niewielkiej odległości może okazać się niemożliwe lub bardzo trudne. Poruszanie się po wschodniej części kraju jest łatwiejsze, aczkolwiek należy się uzbroić w cierpliwość i nieraz cały dzień czekać na autobus. Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy, ponieważ przepisy ruchu drogowego są w sposób rażący łamane.

     
  WTYCZKI ELEKTRYCZNE I NAPIĘCIE  
127 V / 220 V; 50 Hz - wtyczki elektryczne: jak u nas
     
  ŚRODKI OSTROŻNOŚCI  
 

Częste są przypadki drobnych kradzieży i okradania samochodów. Należy unikać ubogich, oddalonych od centrum dzielnic, miejsc ustronnych (zwłaszcza po zmroku) oraz nie zostawiać niczego na widocznym miejscu w samochodzie.

 
     
  WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE  

Do 90 dni nie są potrzebne