Indie - powrót

   
     
  Indie - "Oto Indie! Kraj marzeń i romantycznych wzruszeń, bajecznego bogactwa i niewiarygodnej nędzy, wspaniałości i bladych promyków nadziei, pałaców i lepianek, karłów i gigantów, kobr i słoni, kraj stu narodów i stu języków, tysiąca religii i dwóch milionów bogów, jedyny kraj, który wszyscy pragną ujrzeć, a raz ujrzawszy, choćby tylko przelotnie, nie zechcą oddać ujrzanego obrazu za wszystkie widoki świata razem wzięte.” (Mark Twain)  
     
  WALUTA I ORIENTACYJNE CENY  
 

US$1 = około 47 rupii. Indie są krajem tanim, ale trzeba się targować praktycznie wszędzie. Przykładowe ceny: Woda 1 litr. – 12 rs. Herbata - 5-10 rs. Kawa w knajpie - 15- 30 rs. Lassi - 15-20 rs. Sok – 10 (ulica) do 25 (knajpa). Owsianka - 20-35 rs. Omlet z 2 jajek z cebulą i pomidorami - 20-30 rs. Tosty z masłem 4 sztuki - 15-20 rs. Obiad 70-250 rs (ceny w restauracjach, gdzie chętnie stołują się turyści), w lokalnych knajpkach 25-40 rs (tam, gdzie turyści zwykle nie zaglądają, chyba, że nie ma nic innego w okolicy, co wcale nie znaczy, że jedzenie jest tam niedobre). Ciapati – 3 rs. Napój but. 0,33 – 10 rs. Cola 0,25 lub 0,33 w knajpie – 25 rs. Piwo - 50-125 rs (w zależności od miejsca i rodzaju).

 
     
  KLIMAT / KIEDY JECHAĆ  
  Termin wyjazdu powinien być w dużej mierze uzależniany od regionu Indii, do którego się wybieramy. Zdecydowaną większość terytorium kraju najlepiej zwiedzać od listopada do lutego. Inaczej rzecz ma się z wysokimi górami (Himalaje, Karakorum) - najdogodniejszym terminem na pobyt w tym rejonie będzie okres od kwietnia do września. Bardzo popularną wśród turystów Nizinę Hindustańską należy zwiedzać przed nadejściem upałów (marzec - maj) i pory monsunowej (czerwiec - październik). Dla turystów z Polski zarówno wysokie (!) temperatury, jak i pora deszczowa mogą być niezwykle uciążliwe i z pewnością nie ułatwią nam zwiedzania kraju (w lipcu ulewne deszcze zalewają praktycznie cały subkontynent indyjski za wyjątkiem północno - zachodnich terenów).  
     
  JĘZYK  
  Konstytucja Indii przyznała specjalny status dwóm językom: hindi i angielskiemu jako oficjalnym językom komunikacji w rządzie centralnym Indii. Jednak nie ma co liczyć na możliwość porozumiewania się po angielsku. Większość mieszkańców to analfabeci.  
     
  CZAS  
  GMT +5:30 god.  
     
  KUCHNIA  
  Kuchnię indyjską charakteryzuje kombinacja smaku słodkiego z pikantnym. Można w niej dostrzec również dwie skrajności: ucztę i post. Zamiast chleba Hindusi jedzą ćapati - smażony placek z pszennej mąki, który może służyć jednocześnie jako łyżka, którą można zjeść. Podczas jedzenia praktykuje się zakaz używania lewej ręki. W kuchni indyjskiej zdumiewa różnorodność smaków połączonych na jednym talerzu. Taki sposób jedzenia powoduje, że smaki nakładają się na siebie i następuje ich połączenie. W kuchni europejskiej potrawy następują kolejno po sobie, w niewielkich odstępach czasu. Przy wyjściu z miejsca gdzie spożywa się posiłek często stoi spodeczek z ziarnami anyżku, które gryzie się po posiłku, oby odświeżyć sobie smak w ustach. Szczególne miejsce w kuchni indyjskiej zajmuje chili. Indyjskie przyprawy korzenne są darami tropikalnego lasu. Używa się zwłaszcza: pieprz, kardamon, imbir i cynamon. W Delhi jak i w całych Indiach północnych nie przyprawia się potraw tak mocno jak na południu kraju. Dzieje się tak ponieważ wiele przypraw działa aseptycznie i zatrzymuje wodę w organizmie, czym gasi pragnienie podczas upału. Najczęściej używane przyprawy: kardamon, kolendra, imbir, kurkuma, cynamon, masala, haldi  
     
  ZDROWIE  
  Nie występują szczególne zagrożenia epidemiami, choć można się liczyć ze wzrostem zacho­rowań na malarię i dengę w okresie bezpośrednio po monsunie. Nie są wymagane żadne szczepienia, jednak zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W nie­których rejonach, np. Mumbaju, uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych.  Dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań). W mniejszych miastach ceny tych usług są odpowiednio niższe.  
     
  PAMIĄTKI  
  Herbata: jeden z najpiękniejszych prezentów, jaki można przywieźć z Indii. Herbata indyjska pochodzi z dwóch północnych stanów: Assam i Darjeeling. Assam to herbata z doliny rzeki Brahmaputry, uprawiana w przepięknych ogrodach na rozłożonych wzdłuż rzeki tarasach. Darjeeling to z kolei uprawy u stóp Himalajów, w chłodnym i wilgotnym klimacie; herbata z tych plantacji jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie. Herbatę w Indiach można kupić w setkach pięknych, ozdobnych opakowań (puszkach, woreczkach i wielu innych). przyprawy: będąc w Indiach nie sposób nie przywieźć przypraw i ich mieszanek, które na długo przywoływać będą indyjskie wspomnienia. Curry, garam masala, kardamon, goździki, imbir, szafran, kmin, kurkuma, pieprz indyjski, chilli… olejki zapachowe: wystarczy wymienić nazwy i aromaty – olejek pomarańczowy, waniliowy, sandałowy, jaśminowy, lotosowy, ananasowy, cynamonowy, kokosowy, trawa cytrynowa, o zapachu opium, paczula… kadzidełka, biżuteria z Radżastanu, brokatowe jedwabie z Varanasi, dywany z Kaszmiru, batiki, szale wełniane z paszminy, wyroby z drzewa sandałowego, figurki, posążki, rzeźby: tu wybór jest nieograniczony, jeśli chodzi o wielkość, materiał z którego są wykonane, cenę. Dla każdego coś dobrego!  
     
  TRANSPORT I KOMUNIKACJA  

Na drogach panuje istne wariactwo: wszystkie możliwe pojazdy takie jak autobusy, samochody, motory, skutery, ryksze, rowery poruszają się według tylko sobie znanych zasad, klaksony trąbią nieustannie, a krowy maszerują niewzruszone w sobie tylko wiadomym kierunku. Poziom „wariactwa” drogowego osiąga tu szczyty. Średnia prędkość poruszania się po kraju? Nie mam pojęcia, nikt się tym specjalnie nie przejmuje – najważniejsze jest, żeby krowa na drodze była bezpieczna, prędkość, styl i bezpieczeństwo pozostałych użytkowników drogi całkowicie dowolne.

     
  WTYCZKI ELEKTRYCZNE I NAPIĘCIE  
  Napięcie zazwyczaj 240V, 50 Hz. Mimo to prosimy zwrócić uwagę na wszelkie wskazówki dotyczące korzystania z sieci w pokojach hotelowych. Uwaga: trzybiegunowe wtyczki starego typu, które można jeszcze znaleźć w kilku hotelach, należy odbezpieczyć, wkładając w górny otwór ołówek lub długopis. Zmorą Indii są wciąż jeszcze przerwy w dostawach energii elektrycznej. Przywiezione z Europy urządzenia elektryczne nie zawsze dają się podłączyć. Należy wówczas skorzystać z odpowiedniego adaptera, który na ogół można pożyczyć w hotelu lub zakupić na lotnisku.  
     
  ŚRODKI OSTROŻNOŚCI  
 

Lokalni przewoźnicy, rikszarze, pomocni przewodnicy, uliczni sprzedawcy zawsze liczą na własny zysk, nie ma co liczyć na zwykłą uprzejmość – zazwyczaj chcą naciągnąć obcokrajowców. Kanty i oszustwa. Generalnie Hindusi są bardzo otwarci na turystów, sympatyczni, z reguły znają choćby podstawy angielskiego, wiec nie ma problemu z porozumieniem się, ale koniecznie trzeba uważać na kieszonkowców i wszelkiej maści oszustów, których tu niestety nie brakuje. Naciąganie naiwnych turystów i zawyżanie cen to codzienność. Kradzieże. Niestety zdarzają się bardzo często, rzeczy potrafią ginąć nawet z hoteli, a policja nie jest zbyt pomocna w takich przypadkach. Pieniądze najlepiej rozdzielić, warto kupić lub nawet samemu uszyć sobie małą wąska torebkę biodrową, którą bez problemu będziecie mogli schować w spodniach i tam trzymać większą część gotówki. Nie należy wyciągać na ulicy zbyt grubego pliku banknotów - bo na pewno jesteście obserwowani. Pieniądze i paszport zawsze trzeba mieć przy sobie, nawet gdy idziecie pod prysznic, a pokój jest zamykany na klucz.

 
     
  WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE  

Prawa ręka służy do jedzenia, lewa jest nieczysta i służy do higieny osobistej. Pieniądze w sklepach podajemy tylko prawą ręką! Lewą ręką nie dotykamy jedzenia, nie dotykamy też nią innych osób. Wchodząc do świątyń hinduskich i meczetów, pamiętajcie o zdjęciu butów. Musicie mieć też świadomość, że do niektórych ortodoksyjnych świątyń nie zostaniecie wpuszczeni. Kobiety powinny pamiętać o założeniu w meczecie chusty na głowę i ramiona. Wiza turystyczna wydawana jest najwyżej na sześć miesięcy. W Ambasadzie należy przedstawić paszport ważny jeszcze przez co najmniej 12 miesięcy oraz dowód zakupu lub rezerwacji biletu powrotnego. Koszt 184 zł (bez względu na liczbę wjazdów).