Czy wiesz że ?

     
     
najdroższa kawa na świecie to Kopi luwak - kilogram kosztuje około tysiąca euro. Wynika to z faktu, że światowe "zbiory" tego gatunku kawy wynoszą zaledwie 300-400 kg rocznie. Kopi luwak, kawa luwak - gatunek kawy pochodzący z południowo-wschodniej Azji, wytwarzany z ziaren kawy, które wydobywane są z odchodów zwierzęcia z rodziny łaszowatych, łaskuna muzanga, nazywanego popularnie cywetą, a lokalnie luwak. Łaskun chętnie zjada owoce kawowca, ale nie trawi jego nasion, a jedynie miąższ. Po nadtrawieniu i lekkim sfermentowaniu przez bakterie ziarna przechodzą przez przewód pokarmowy i są wydalane. Zwierzę zjada tylko najlepsze owoce, a przez przejście przez przewód pokarmowy łaskuna ziarna kawy tracą gorzki smak i kawa z nich wytwarzana zyskuje nowy, łagodny aromat. Po oczyszczeniu kawę przetwarza się w typowy sposób. Ten gatunek zbierany jest głownie przez ludność z wysp indonezyjskich.
zdjęcia - Indonezja-Yogyuakarta
     
  najdroższy tuńczyk świata. Na aukcji na targu rybnym w Tokio pobito rekord Guinessa na najdrożej sprzedanego tuńczyka na świecie. Pan Kiyoshi Kimura, właściciel sieci restauracji sushi w całej Japonii, zapłacił za niego niebotyczną sumę 1,76 miliona dolarów, czyli 5,4 miliona złotych. Tuńczyk z gatunku błękitnopłetwych ważył 222 kg czyli tyle ile trzech dorosłych mężczyzn. (Na zdjęciu nie ten Japończyk i nie ta ryba, ale to samo miejsce)
zdjęcie - Japonia - Tokio  
     
  Polski gulasz to nie gulasz. Oryginalny węgierski gulasz  (gulyás czy też gulyásleves) to rodzaj gęstej zupy z mięsa i warzyw. Tymczasem tym co w Polsce, zresztą nie tylko, bo także np. w Czechach lub Austrii nazywane jest gulaszem, są węgierskie potrawy o nazwach pörkölt, tokány i paprikás (pl. paprykarz), różniące się rodzajem użytego mięsa, proporcjami mięsa i warzyw, sposobem krojenia mięsa czy też dodatkiem (lub nie), śmietany.
zdjęcie - Szolnok - Węgry  
     
     
  Król Ludwik XIV zachwycony tokajem Aszú nazwał go „winem królów i królem win”, a żona cara Piotra Wielkiego nie mogła ponoć przeżyć bez Aszú ani jednego dnia.
zdjęcie - Tokaj - Węgry  
     
     
  piękno tego morskiego motyla może być złudne. Skrzydlice zachwycają swoim pięknem, pływają wolno i dostojnie, jednak kontakt z ich kolcami może powodować u człowieka paraliż a nawet śmierć.
zdjęcie - Marsa Alam - Egipt  
     
  to nie test na spostrzegawczość. To przykład doskonałego kamuflażu Skorpeny. Żyje wśród skał rafy, przeważnie leży. Nie ucieka - wierzy w swoje kolce z gruczołami jadowymi. Może zmieniać kolor w pewnym zakresie upodobniając się do otoczenia. Ukłucie może być bardzo, bardzo bolesne.
zdjęcie - Marsa Alam - Egipt
     
  ta ryba strzela z ogona jak z bicza. Ogończa niebieska. Ryba potencjalnie niebezpieczna. W zagrożeniu potrafi uderzyć ogonem wyposażonym w ostry kolec. Istnieje tylko 17 udokumentowanych przypadków śmierci człowieka po ataku ryb ogończowatych. Najbardziej znana ofiara to Steve Irwin (pogromca krokodyli). Zdarzenie miało miejsce 4 września 2006, około godziny 11 czasu lokalnego, w okolicach Port Douglas w stanie Queensland (Australia) w czasie podpływania do ogończy Dasyatis brevicaudata nastąpił atak, tak nieszczęśliwie, że Irwin został trafiony w serce i zmarł na skutek utraty krwi.
zdjęcie - Marsa Alam - Egipt
     
  ten popularny morski koral jest parzący. Koral millepora - dichotoma występuje na głębokości 2-20m. Jest bardzo parzący, występuje w miejscach o silnym prądzie i dużym nasłonecznieniu.
zdjęcie - Marsa Alam - Egipt
     
  Mureny mają dobrze rozwinięty zmysł węchu. To prawdziwa rzadkość wśród ryb. Jednak to mocne, ostre, hakowate zęby przystosowane do miażdżenia skorup mięczaków i pancerzy jeżowców są ich najgroźniejszą bronią. Dawniej uważano, że zęby muren są połączone z gruczołami jadowymi, jednak te doniesienia nie zostały potwierdzone. Co nie zmienia faktu że Mureny ukryte w szczelinach skalnych, zwłaszcza większe osobniki stanowią zagrożenie dla osób kąpiących się i nurkujących, ze względu na możliwość dotkliwego ugryzienia.
zdjęcie - Marsa Alam - Egipt
     
  ta kolorowa i bardzo towarzyska ryba ma przydomek - Ryba Chirurg. To Pokolec Arabski. W obronie własnego terytorium potrafi zaatakować nawet nurka. Ryba ta na końcu ogona ma ostrza które tną jak skalpel.
zdjęcie - Marsa Alam - Egipt
     
  ta groźnie wyglądająca srebrna armia to Makrele. Ich torpedowate, wydłużone ciało o metalicznym połysku, pokryte w całości łuską i szeroko otwartą paszczą to idealna maszyna do zbierania planktonu. Zwrotna i szybka armia pokonuje niestrudzenie setki kilometrów by nasycić liczna populację.
 
zdjęcie - Marsa Alam - Egipt
     
Jedwabnik Morwowy obecnie nieznany jest w stanie dzikim. Jest on bardzo udanym wytworem selekcji hodowlanej, którego rasy różnią się barwą i jakością produkowanego jedwabiu, wielkością i kształtem kokonu, liczbą pokoleń w roku itd. Kokony hodowanych obecnie odmian jedwabników, będące wynikiem genetycznych poszukiwań hodowców, są tak wielkie i zbite, że motyle nie potrafią wydostać się z nich o własnych siłach.
zdjęcie - Sankampaeng - Tajlandia
     
  jeden z największy samorodków złota - znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. To bryła złota o ciężarze ponad 2,5 kg.
zdjęcie - Waszyngton - Stany Zjednoczone Ameryki
     
  jedyny, kryty stok narciarski na świecie znajduje się w Dubaju. W wybudowanej w 2005 roku hali przy centrum handlowym Mall of the Emirates i hotelu Kempinski powstał pierwszy na Bliskim Wschodzie sztuczny stok narciarski. Znajduje się tu 5 oddzielnych zjazdów zróżnicowanych pod względem stopnia trudności, wysokości i nachylenia, z czego najdłuższy liczy 400 metrów. W przebieralni jeszcze czujemy klimat dubajskich upałów, jednak po wejściu do hali szybko zapominamy, że nad dachem faluje powietrze rozgrzane do 40 - 50 stopni Celsjusza. W hali utrzymywana jest stała temperatura ok. -2 stopnie.
zdjecie - Dubaj - Zjednoczone Emiraty Arabskie -
     
  można leżeć na wodzie - i wcale nie potrzeba do tego dmuchanego materaca. Morze Martwe jest tak słone, że bez trudu unosi na powierzchni nawet największych grubasów. Zawartość w wodzie i powietrzu wielu minerałów powoduje, że od dziesięcioleci przybywają w jego okolicę po urodę i zdrowie turyści z całego świata.
zdjęcie Izrael - Morze Martwe
     
  najdłuższy tunel który można przejechać samochodem znajduje się w Norwegii. Ma 24,5 km długości. Łączy miejscowości Laerdal i Aurland w regionie Sogn i Fjordane. Wybudowany został w latach 1995 - 2000. Tunel został przygotowany tak, aby podróż w nim nie była zbyt monotonna - a tym samym bezpieczniejsza. Zaprojektowano w nim cztery jednakowo oświetlone odcinki, przedzielone trzema dużymi pieczarami o innym oświetleniu. Każda ma specjalne oświetlenie - niebieskie w górze - imitujące wyjazd na świeże powietrze i żółte na dole - dające iluzję świtu. W tunelu zadbano również o systemy informacji, zapewniono łączność telefoniczną oraz stworzono możliwość używania telefonów komórkowych.
zdjęcie - Norwegia
     
 
     
     
  Graviola jest skuteczniejszy od chemioterapii. Graviola wykazującą silne właściwości przeciwnowotworowe. Jest to niewielkie drzewo, które od tysiąca lat rozpoznawane jest jako cudowny środek leczniczy w tradycyjnej medycynie południowoamerykańskiej. Wszystkie części tej rośliny- kora, nasiona, liście, korzenie, żywica i owoce mają uzdrowicielskie działanie. Ponad ćwierć wieku temu, przeprowadzono badania na nasionach tego owocu, jakie wykazały tak zadziwiający potencjał w zwalczaniu raka, że zawodowcy w dziedzinie medycyny konwencjonalnej, którzy otrzymali rezultaty tych badań uznali, że są one zupełnie niewiarygodne.
zdjęcia - Indonezja - Yogyukarta  
     
  Sushi to przypadek - Pierwsze sushi w niczym nie przypominało dania, które znamy dzisiaj. W wielu krajach południowej Azji które trudniły się rybołówstwem ogromnym problemem było przechowywanie ryb. Szybko traciły one świeżość w tych gorących regionach naszego globu, potrzebna była więc metoda konserwacji.
Okazało się, że solona ryba fermentująca wraz z ryżem nadaje się do spożycia nawet po roku. Jedzono tylko sfermentowane mięso ryby, ryż był odrzucany. Taka forma sushi nazwana została nare-zushi i rozpowszechniła się w wielu azjatyckich krajach.
zdjęcie - Japonia - Yudanaka  
     
  mylnie nazywa się popularną u nas zupę Bogracz. Bogracz (węg. bogrács) – to rodzaj kociołka, który służy do przyrządzania potraw nad ogniskiem a nie danie w nim przyrządzane.
zdjęcie - Kalocsa - Węgry    
     
     
  jednym z pierwszych europejskich krajów, gdzie zaczęło się upowszechniać picie kawy były Węgry. Kawa trafiła tutaj w XVI wieku wraz z Turkami.
zdjęcie - Kalocsa - Węgry
     
     
paprykę na Węgry przywieźli Turcy, co potwierdza fakt, że długo funkcjonowała pod nazwą „pieprz turecki”. Była już tam znana w XVII, jednak prawdziwą furorę zrobiła dzięki wojnom napoleońskim i trwającym wówczas blokadom, które zrujnowały międzynarodowy handel przyprawami, w tym docenianym i lubianym tu pieprzem.
zdjęcie - Kalocsa - Węgry  
     
     
  mistrzem kamuflażu jest Kameleon. Matka natura dała tym stworzeniom niesamowity dar. Kamuflaż ułatwia im ukrywanie się i polowanie.
 Jednak wbrew popularnym opiniom nie dostosowują swojej barwy do barwy otoczenia. Ich barwa zmienia się wraz ze zmianą stanu fizycznego i emocjonalnego, a także jest formą komunikacji z innymi osobnikami. Ich naturalny kolor często odpowiada danemu
typowi otoczenia, w którym przebywają. Polują wyrzucając błyskawicznie lepki język na odległość do kilkunastu centymetrów.
zdjęcia - Essaouira - Maroko
     
  Maroko to jedyne miejscem na świecie gdzie rosną Drzewa Arganowe. Argania Spinosa zwane również Argania żelazna lub drzewo żelazne jest drzewem endemicznym. Próby sadzenia i uprawy tej rośliny w innych krajach nie powiodły się. Największe skupiska drzew są w rejonie Sus, między Agadirem, Marrakeszem a As-Sawirą. Drzewa arganowe doskonale radzą sobie z ciężkimi warunkami, znoszą temperatury od 0-50 st.C, rosną na terenach górzystych, a dzięki potężnym korzeniom, które sięgają do 30m w głąb mogą przetrwać najgorętsze miesiące i długotrwałą suszę. Argania jest drzewem cierniowym, osiąga wysokość 8-10m, żyje od 150-200 lat, ale odnotowano również dużo starsze okazy. Pień arganu jest często poskręcany, sękaty, co pozwala kozom wspinać się nawet na czubki drzewa, by zjadać liście i owoce.
zdjęcia - Drzewa Arganowe - Maroko
     
 

jednorazowy dywan powstaje w Gwatemali. Nie jest to jednak dzieło sprawnych tkaczek ani maszyny przędzalniczej. Takie właśnie dywany powstają w Gwatemali w trakcie Alfombras. To efekt misternego usypywania kolorowych trocin, kwiatów i owoców. Jesteśmy tutaj w okresie, kiedy czynione są przygotowania do procesji Bożego Ciała. Tak więc już niedługo po barwnych dywanach przejdzie procesja a po misternych dziełach zostanie już tylko wspomnienie.

zdjęcie - Anigua de Gwatemala - Gwatemala
     
  substancją dodatkową do bawienia ubrań jest mocz dzieci, szczególnie młodych chłopców. Od wieków plemię Czarnych Hmongów z północnego Wietnamu wykorzystuje to farbowania ubrań barwnik pochodzenia naturalnego indygo (ciemny granat) z oryginalnymi dodatkami. Przywiązanie do kultury oraz sposobu życia według wskazań przodków jest tak wielkie, że nawet podczas lata kiedy temperatury dochodzą do 30 stopni Czarne Hmongi nie zdejmują swoich tradycyjnych szat.
zdjęcie - Sa Pa - Wietnam
     
  ubrania plemienia Czarnych Hmongów z północnego Wietnamu wyrabiane są z konopi. Konopia jest jedną z najstarszych hodowlanych roślin stosowanych do produkcji nici, z których otrzymuje się trzy razy więcej włókien niż z bawełny. Służy jednak także do wyrobu popularnego narkotyku: cannabis zwanego popularnie z meksykańskiego slangu marihuaną. Międzynarodowe organizacje pod naciskiem Stanów Zjednoczonych od lat walczą o wprowadzenie zakazu uprawy tej rośliny. W Wietnamie jednak uprawa konopi jest wielowiekową tradycją i oprócz szukających ją turystów nikt nie widzi przyjemności w jej paleniu. Konopie, jak mówią lokalni „to kobieca rzecz”. Tradycją jest, że cała produkcja, począwszy od siania ziaren, ścięcia a następnie odseparowanie włókien i kręcenia nici spada na kobiet.
zdjęcie - Plemiona północnego Wietnamu
     
  korek pozyskuje się z kory dęba korkowego - którego największym producentem jest Portugalia. W celu zdobycia korka wykorzystuje się jedynie korę tego drzewa, a dokładnie - jej zewnętrzną obumarłą część. Podczas okorowywania zdejmuje się płatami zewnętrzną warstwę, bez uszkadzania wewnętrznej części regenerującej korę. Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla drzewa. Kolejne okorowanie może nastąpić dopiero po 9–12 latach, gdy zarosną poprzednie nacięcia i kora zregeneruje się. Korę pozyskuje się po raz pierwszy z drzew, które osiągnęły minimum 25 lat. W ciągu życia pojedynczego drzewa pozyskuje się korek zwykle 12 razy. Drzewo osiąga wiek 150–250 lat.
zdjęcie - Portugalia
     
  kobiet z plemienia Akha  z północnej Tajlandii mają czarne zęby - to niekoniecznie braki w uzębieniu. Akha żują betel - to liście pieprzu betelowego, pokrajane w plastry nasiona palmy areki oraz przyprawy i mleko wapienne. Betel ma działanie lekko podniecające, orzeźwiające oraz lecznicze - odkaża przewód pokarmowy i zabija pasożyty, barwi jednak zęby na czarno, a ślinę na czerwono.
zdjęcie - Plemiona północy Tajlandia
     
  najstarsza oliwka na świecie -  znajduje się w Czarnogórze. Rośnie w małej miejscowości Mirovica niedaleko Baru, ma ponad 2 tysiące lat i nadal owocuje.
zdjęcie - Czarnogóra - Mirovaca  
     
  Manneken Pis ma już ponad 800 ubranek  - Ten nagi chłopiec z niecierpliwością czeka na kolejne państwowe delegacje, stowarzyszenia i okolicznościowe imprezy by założyć kolejne nowe ubranie. Nie wiadomo do końca skąd wziął się zwyczaj ubierania figurki siusiającego malca, który stał się symbolem Brukseli. Jedno jest pewne - brązowa figurka stała się rekordzistą w posiadaniu narodowych i regionalnych strojów. Niestety pomimo ciepłych ubranek, Manneken Pis przestał w tym roku, sikać z powodu mrozu.
zdjęcie - Belgia - Bruksela  
     
  najszybszy kursujący pociąg świata znajduje się w Chinach. Jedyna na świecie komercyjna kolej magnetyczna łącząca Szanghaj z lotniskiem została wybudowana przez niemiecką firmę i uruchomiona na początku 2004 roku. Pociąg Maglev, rozwija prędkość 430 km/h, pokonując dystans 30 km w zaledwie 7 minut, z czego połowa to start i hamowanie.
zdjęcie - Chiny - Szanghaj