Birma - powrót

   
     
  Birma (Myanmar) jest w opinii wielu podróżników jednym z najpiękniejszych krajów Azji. Przez lata niedostępny i zapomniany, teraz systematycznie zdobywa popularność. Nadal jednak wystarczy tylko odrobinę oddalić się od najpopularniejszych miejsc, by odnieść wrażenie, że jest się jedyną białą twarzą, która tu zawitała od 100 lat. Wspaniałe świątynie, ślady pradawnych cywilizacji, tropikalna przyroda oraz przyjaźnie nastawieni, gościnni ludzie, to największe atrakcje tego kraju.  
     
  WALUTA I ORIENTACYJNE CENY  
 

Waluta: 1 zł = 2.349 kyatów.. Przykładowe ceny (marzec/kwiecień 2009): pokój dwuosobowy z łazienką 10-15 USD. Bez łazienki około 7 USD. Butelka wody (1l) – 250-300 kyatów. Obiad od 1000 kyatów wzwyż (za 1 osobę). Przejazd z Yangon do Bagan – 12000 kyatów. Przejazd z Yangon do Inle Lake – 16000 kyatów. Pieniądze. Dolary amerykańskie są obowiązkowe. Muszą być w idealnym stanie, inaczej będą w Birmie bezużyteczne. Odpadają banknoty pogniecione, poplamione, mające jakiekolwiek ślady użycia. Idealne są te nowiutkie. Ceny dla turystów są oczywiście wyższe niż dla mieszkańców.

 
     
  KLIMAT / KIEDY JECHAĆ  
 

Geografia kraju. Birma jest jednym z największych krajów Azji Południowo-Wschodniej. W północnej części jest górzyście, z najwyższą górą mierzącą 5881 m n.p.m. Południe to wybrzeże, gęsty las tropikalny. Pogoda. Najlepszy okres – od listopada do lutego. Wtedy pada najmniej i nie jest zbyt gorąco. Najgorszy okres – marzec do maja, kiedy jest upalnie. Pora deszczowa trwa mniej więcej od połowy maja do października. Sezon. Nie ma problemu z uniknięciem natłoku turystów nawet w szczycie sezonu. Do Birmy nadal przyjeżdża bardzo niewielu turystów w porównaniu z innymi krajami regionu. Nawet największa atrakcja kraju – Bagan – wygląda bardzo pusto.

 
     
  JĘZYK  
  Języki: tylko angielski i to rzadko.  
     
  CZAS  
  UTC/GMT +6:30 god. Nie ma czasu letniego w roku 2012  
     
  KUCHNIA  
  Jedzenie. Niestety kuchnia nie specjalna (mało różnorodna). Podstawą są ryż i makaron. Dania mięsne są drogie  
     
  ZDROWIE  
  Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - (w zależności od charakteru pobytu)
Japońskie zapalenie mózgu - zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne
 
     
  PAMIĄTKI  
  Bardzo piękne są kamienie szlachetne, biżuteria, przedmioty ze srebra i laki, cheerot (cygara), drewniane rzeźby.  
     
  TRANSPORT I KOMUNIKACJA  
  Podróżowanie po Birmie nie jest proste. Infrastruktura drogowa jest w bardzo złym stanie, dlatego przejazdy pomiędzy poszczególnymi miejscami są niezwykle czasochłonne. Ważne, aby pamiętać o tym planując podróż po Birmie. Spora część przejazdów odbywa się w nocy, co oznacza, że z powodu zmęczenia kolejny dzień można częściowo spisać na straty. Ruch drogowy. Generalna zasada jest taka, że im masz wolniejszy i mniejszy pojazd tym mniej się liczysz na drogach. Jeżdżąc na rowerze trzeba uważać na samochody, a szczególnie na autobusy i ciężarówki, które często wyprzedzają rowerzystów i motocyklistów z minimalną odległością. Pojazdy jeżdżą po prawej stronie jezdni, ale większość samochodów kierownice też ma po prawej stronie, przez co wyprzedzanie jest utrudnione. W autobusach zawsze jest jedna osoba, której zadaniem jest informować kierowcę, kiedy ten może wyprzedzać.  
     
  WTYCZKI ELEKTRYCZNE I NAPIĘCIE  
 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Są duże problemy z prądem. Permanentnie go nie ma. Guesthousy mają generatory, ale generalnie włączają je dopiero po zmierzchu. Nie ma większego sensu brać pokoju z klimatyzacją, bo jest ogromna szansa na to, że i tak nie będzie ona działać. Generatory, które są zazwyczaj włączane wieczorami nie zasilają klimatyzacji. Do niej potrzebny jest prąd „rządowy”, a tego potrafi nie być czasem i trzy dni. Najgorzej pod tym względem jest w Mandalay. Wtyczki - dwa płaskie bolce.

 
     
  ŚRODKI OSTROŻNOŚCI  
 

Kanty i oszustwa. Nie tyle kanty i oszustwa, ale próby wyciągnięcia od turystów jak największej ilości pieniędzy. Wynika to przede wszystkim z biedy. Większość produktów jest sprzedawana obcokrajowcom po wielokrotnie wyższych cenach. Woda. Jak wszędzie w Azji trzeba unikać wody z kranu.

 
     
  WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE  

Wiza. Do załatwienia w ambasadzie w Bangkoku. Koszt to 810 bahtów. Wniosek składa się pierwszego dnia rano, odbiór trzeciego dnia po południu. Wniosek wizowy można wypełnić na miejscu w ambasadzie. Potrzebne są dwa kolorowe zdjęcia paszportowe.