Syria - powrót

   
     
  Syryjska - kraj ogarnięty wojną domową. Ruch turystyczny praktycznie nieistnieje.  
     
  WALUTA I ORIENTACYJNE CENY  

Miejscową walutą jest funt syryjski. Do Syrii zabierz dolary lub euro – bez różnicy. Pieniądze można najkorzystniej wymienić w kantorach w Damaszku lub na lotnisku. Ponadto w hotelach, na bazarach i w niektórych sklepach, ale kursy wymiany są gorsze. Nie warto dyskutować o wymianie z naganiaczami z ulicy. Bankomaty są dostępne w dużych miastach. Poza nimi mogą być problemy, dlatego lepiej zabrać gotówkę. Kraj dla osób o skromnym budżecie. Nocleg w przyzwoitym hotelu klasy turystycznej: 10–15 USD. Noclegi na dachach hotelowych około 5 USD. Można znaleźć tańsze noclegi w hotelikach o bardzo niskim standardzie. Jedzenie w restauracjach jest tanie, a w ulicznych barach - bardzo tanie. Przejazd autobusem z lotniska w Damaszku do centrum – 1 USD (lub taxi około 15 USD). Bilety autobusowe między głównymi miastami: 3-7 USD.

     
  KLIMAT / KIEDY JECHAĆ  
 

Najlepszy okres na wyjazd: od drugiej połowy marca do końca maja oraz od sierpnia do połowy października. W czerwcu i lipcu jest najgoręcej, a późną jesienią i w zimie - deszcz i śnieg.

 
     
  JĘZYK  
  arabski, w użyciu również kurdyjski i armeński.  
     
  CZAS
  UTC/GMT +2 godz. Czas letni:+1 godzina  
     
  KUCHNIA  
  Kuchnia syryjska jest typową kuchnią bliskowschodnią, gdzie krzyżują się wpływy tureckie i arabskie. Obok kebabu i chleba pita można tu spotkać bardziej arabską harisse (pastę z ostrej papryki z oliwą z oliwek i czosnkiem) oraz pasty z mielonej ciecierzycy, wymieszanej z przyprawami, uformowanej w kulki i smażonej na głębokim oleju (falafel) lub puree z fasoli. Popularnością cieszy się również makaron z ryżem, soczewicą, cebulą i sosem pomidorowym ? kuszami. Do każdego posiłku zjada się niewyobrażalne ilości chleba, który można spotkać pod różnymi postaciami. Tak, więc mamy tu turecki chleb pita, arabski ajsz (niekwaszony i wypiekany pod postacią płaskich bochenków) oraz chleb z tymiankiem i ziołami (ajsz bi zaatar). Tradycyjny bliskowschodni posiłek, koniecznie musi się rozpocząć od zestawu ciepłych i zimnych przystawek (mezze). Mogą nimi być np. hummus (pasta z ciecierzycy wymieszanej z czosnkiem i cytryną), kibba (pasztecik z mielonej baraniny i pszenicy i smażony na głębokim oleju) lub kibda (wątróbka smażona z cytryną lub czosnkiem). Po takich przekąskach Syryjczycy przechodzą do dania głównego, które zazwyczaj jest komponowane z baraniny (np. kibba naja - mielona baranina podawana na surowo z grubo tartą pszenicą). Popularnymi daniami są również kofta (grillowane kiełbaski z mielonego mięsa z przyprawami), kebab i maqlubba (gotowany na parze ryż z kawałkami grillowanego bakłażana lub mięsa i pomidora oraz nasionami sosny). Trochę mniej wyszukane, ale równie popularne danie to pieczony kurczak.  
     
  ZDROWIE  
 

Gorący, ale bardzo suchy klimat nie sprzyja rozwojowi chorób tropikalnych. Nie należy się ich więc specjalnie obawiać. Ewentualne zagrożenie mogą stanowić pasożyty przewodu pokarmowego, toteż trzeba unikać jedzenia niemytych owoców i myć ręce przed posiłkami. Zalecam zabranie klapek do kąpieli pod prysznicem.

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

 
     
  PAMIĄTKI  
  Stroje arabskie, wyroby z drewna inkrustowanego masą perłową (meble, szkatułki itd.), wyroby ze stali damasceńskiej, perły i biżuterię, mydło z Aleppo, perfumy, fajki wodne, orzechy, chałwę, kawę z kardamonem, przyprawy.  
     
  TRANSPORT I KOMUNIKACJA  
 

Najlepiej rozwinięty jest transport samochodowy: autobusy, minibusy, taksówki. Autobus. Najpopularniejszy i najszybszy środek publicznego transportu. W dużych miastach jest zazwyczaj kilka dworców, z których autobusy odjeżdżają w różnych kierunkach. Jeżdżą według ustalonych rozkładów jazdy. Warto kupić bilet z wyprzedzeniem. Minibusy/shared taxi. Popularny środek transportu na liniach w dużych miastach oraz między mniejszymi miasteczkami. Najczęściej nie kursują według rozkładów jazdy, lecz odjeżdżają, gdy się zapełnią pasażerami.  Należy bardzo uważać przy przechodzeniu przez jezdnię. Nawet jeśli jesteś na przejściu dla pieszych i pali się zielone światło, warto zachować taką samą ostrożność, jakby świateł w ogóle nie było. Kierowcy często nie przestrzegają podstawowych zasad ruchu drogowego, jeśli widzą, że w pobliżu nie ma policji.

 
     
  WTYCZKI ELEKTRYCZNE I NAPIĘCIE  

Elektryczność: 220V / 50 Hz

     
  ŚRODKI OSTROŻNOŚCI  
 

Syria jest typowym krajem arabskim. Nie powinno nas dziwić: swobodne podejście do czasu, zadawanie pytań o nasze życie osobiste przez przygodnie napotkanych ludzi, obserwowanie mężczyzn trzymających się za ręce lub całujących się w policzki podczas powitania. Ludzie są bezinteresowni i bardzo gościnni. Często zapraszają do swego domu. Pamiętajmy, że zaproszenie tego typu należy przyjmować dopiero, jeśli zostanie ono kilkakrotnie ponowione. Jeśli chcesz grzecznie odmówić, nie tłumacz się dlaczego nie przyjdziesz. Powiedz, że skorzystasz z zaproszenia w przyszłości (np. za parę godzin, jutro) i dodaj arabski zwrot „Inszallah” („Jeśli Bóg pozwoli”). Będzie to przyjęte jako grzeczna odmowa. Syria jest wielokrotnie bezpieczniejsza niż Polska i większość państw europejskich. W kraju nie zdarzają się napady na turystów, a kradzieży prawie nie ma. Natomiast handlowcy na widok obcokrajowca często podwyższają ceny.

 
     
  WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE  
  Od 2008 roku Polacy mogą otrzymać wizę turystyczną na granicy. Przepis jest nowy a urzędnik nie zawsze zorientowany. Dlatego dla komfortu psychicznego wizę lepiej wyrobić w Polsce (adres ambasady: Warszawa, ul. Goszczyńskiego 30)