Meksyk - powrót

   
     
  Na terenie dzisiejszego Meksyku, w czasie przed przybyciem Kolumba istniało wiele cywilizacji, z których najsłynniejsze to Aztekowie i Majowie. Stolica Państwa Azteków była zlokalizowana na terenie dzisiejszego Mexico City. W pierwszej połowie XVI wieku Państwo Azteków zostało podbite przez hiszpańskich konkwistadorów i na jego miejscu utworzono Nową Hiszpanię. Po wojnie o niepodległość utworzono Cesarstwo Meksyku z panującą monarchią, którą w 1823 roku przekształcono w republikę. W połowie XIX wieku kraj został doprowadzony do ruiny z powodu wojny meksykańsko – amerykańskiej.  
     
  WALUTA I ORIENTACYJNE CENY  

Walutą meksykańską jest peso, oficjalnie nazywane nuevo peso (nowe peso), które dzieli się na 100 centavos. W obiegu znajdują się monety o nominałach 5, 10, 20 i 50 centavos oraz 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pesos, a także banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 500 pesos.Podjęcie gotówki za pomocą kart kredytowych możliwe jest tylko w bankach. Do wymiany czeków podróżnych należy okazać paszport. W bankomatach „Cirrus” i „Maestro” można pobrać gotówkę z karty EC.

     
  KLIMAT / KIEDY JECHAĆ  
 

Klimat Meksyku jest dość zróżnicowany, co wynika z urozmaiconej rzeźby terenu. W północnej części i na Wyżynie Meksykańskiej panuje klimat zwrotnikowy suchy (obejmuje ok. 60% powierzchni kraju). Opady wahają się w granicach 200 – 300 mm na wyżynie a na Półwyspie Kalifornijskim spadają poniżej 50 mm. Temperatury kształtują się na poziomie 13º - 36ºC latem i od -1º do 23ºC zimą. Południowa część kraju wraz z Zatoką Meksykańską (tutaj opady występują dość często) znajduje się pod wpływem klimatu podrównikowego wilgotnego. Temperatura latem waha się w granicach 21º – 36ºC a zimą od 6º-24ºC. Pora deszczowa przypada na półrocze letnie - okres od maja do października jest gorący i wilgotny, a najgorętsze i najbardziej wilgotne miesiące przypadają na większości terytorium kraju pomiędzy czerwcem i wrześniem.

 
     
  JĘZYK  
  Język hiszpański  
     
  CZAS  
  GMT od -6 do -8  
     
  KUCHNIA  
  Kuchnia meksykańska należy do najbardziej urozmaiconych. Tradycyjne składniki to kukurydza, fasola i chili. Nie brakuje również elementów kuchni śródziemnomorskiej: kurczaka, serów, pszenicy, oliwy, czosnku czy wina. Połączenie tych składników zaowocowało bogactwem kulinarnym takich potraw jak: tacos, flautas, enchiladas, quesadillas, chilaquiles, tostadas, chili con carne czy antojitos. Najbardziej popularnym trunkiem meksykańskim jest tequila.  
     
  ZDROWIE  
  Zdrowie - Szczepienia ochronne nie są wymagane. Należy jednak mieć na uwadze, że w Meksyku istnieje bardzo wysokie zagrożenie amebozą, a w porze deszczowej na terenach dżungli zdarzają się wypadki cholery. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać jedzenia potraw przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców nie poddanych odkażeniu oraz picia wody innej niż butelkowana.  
     
  PAMIĄTKI  
  Z Meksyku warto przywieźć wypalane na skórze kalendarze, wyroby rękodzieła (narzuty, kapy, w niektórych rejonach srebro) oraz oczywiście tequillę.  
     
  TRANSPORT I KOMUNIKACJA  
  Podróż - najlepiej dolecieć do Meksyku samolotem, jednak z Polski nie ma bezpośrednich lotów. Trzeba liczyć się z przesiadką w Europie Zachodniej lub USA. Kierowcy powinni posiadać międzynarodowe prawo jazdy, mimo że samochody są często wypożyczane nawet po okazaniu polskiego prawa jazdy. Jednak w razie wypadku, zwłaszcza z udziałem innych pojazdów meksykańskich, posiadanie tylko polskiego dokumentu może być problemem.  
     
  WTYCZKI ELEKTRYCZNE I NAPIĘCIE  

Elektryczność: 127V / 60 Hz

     
  ŚRODKI OSTROŻNOŚCI  
 

Bezpieczeństwo - podróżując po stanie Chiapas na południowym wschodzie kraju, należy liczyć się z częstymi kontrolami dokumentów przez władze wojskowe i policję. Ze względów bezpieczeństwa dobrze jest unikać podróżowania nocą. Na terenie całego kraju, zwłaszcza dużych miast oraz skupisk turystycznych, jest bardzo wysokie zagrożenie napadami, również z bronią w ręku. W przypadku każdego napadu zalecany jest najpierw kontakt z ambasadą, a dopiero później z miejscową policją, przy udziale placówki. W przypadku napadu z bronią w ręku nie należy stawiać napastnikom oporu, raczej oddać żądane pieniądze i kosztowności. Ambasada sugeruje pozostawianie w hotelowych sejfach, a nawet, w szczególnych sytuacjach, w depozycie placówki, ważniejszych dokumentów, biletów lotniczych oraz kosztowności. W mieście Meksyk należy bezwzględnie wystrzegać się podróżowania taksówkami zatrzymanymi na ulicy.

 
     
  WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE  

Wiza - nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nie przekraczających 90 dni w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych.