Francja - powrót  
Monaco Aix en Provance Saint Tropez L'Esterel / Lazurowe wybrzeże Cannes Nicea Kanion Verdon Grasse Na trasie Coustellet / Lawenda Borie Russillion Fontaine de Vacluse Gordes L'isle sur la Sorque Orange Pont du Gard Avignon
 / zdjęcia / foto - wybierz miejsce klikając na mapie /  360 zdjęć
 
 
 
 

Do niedawna kolejne pokolenia Francuzów żartowały sobie na temat prostaczków z Prowansji. Dziś tłumnie przyjeżdżają tu turyści, a Prowansja znana jest jako kraina artystów i filmowców. "Witajcie w krainie kwitnącej lawendy i zachwycającej przyrody. W Prowansji czeka wszystko, co powinien mieć raj na ziemi", takimi słowami zachęca Prowansja turystów i wczasowiczów.

Prowansja to obecnie najchętniej odwiedzana część Francji. Zapomnijcie o pięknym, ale wielkomiejskim Paryżu - w Prowansji znajdziecie atmosferę międzynarodowego luzu, wspaniałe kafejki podające na śniadania święte o tej porze croissanty i wszechobecny luz, tak typowy dla południa Europy, a którego próżno już szukać w zabieganym Paryżu.

Prowansja ma klimat typowy dla krajów śródziemnomorskich, gdzie lata są upalne, a zimy łagodne i ciepłe. Tu prosto z gór schodzi się do morza, po zachwycająco pięknym wybrzeżu rozsiane są wsie i miasteczka, a w wielu miejscach utworzone zostały rezerwaty i parki przyrodnicze - od Morza Śródziemnego po Alpy Nadmorskie. Na miłośników przyrody czekają w Prowansji takie cuda natury jak największy w Europie kanion Grand Canyon du Verdon. Prowansję warto odwiedzić wiosną, kiedy rozkwitają kwiaty lub latem, gdy w lipcu i sierpniu w wielu miastach odbywają się festiwale, a na równinie Valensole zakwita tak charakterystyczna dla tego regionu lawenda.