Francja - powrót

Prowansja

Lazurowe wybrzeże - powrót

Awinion to miasto kojarzone przede wszystkim z papieżem, a jego symbolem jest wzniesiony na wzgórzu zamek papieski, zbudowany w XIV wieku. Na pierwszy rzut oka nie kojarzy się on w ogóle z Kościołem, ale raczej z solidną twierdzą, wojskową warownią zbudowaną na wysokim wzgórzu i górującą nad miastem. Jest to jednak przepiękny, zbudowany z białego kamienia obiekt o powierzchni 15 tys m2. Przez kilka stuleci stanowił on siedzibę papieży, a także związany był z niewolą awiniońską, czyli okresem podległosci papieża królowi Francji.

Obok pałacu stoi tu wspomniana już wcześniej XIII-wieczna romańska katedra Notre Dame des Doms, w której można zobaczyć grobowce papieży.

Z miastem jest związany najstarszy z zachowanych mostów średniowiecznych na świecie Most d'Avignon. Pierwotnie miał on długość 900 m, ale na skutek powodzi większość została zniszczona, a do dziś pozostały jedynie 4 przęsła. Jak na średniowieczny gród przystało, nie może też zabraknąć murów obronnych les Remparts. Zabytki Awinionu znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.