Chorwacja- powrót

   
     
 

Chorwacja –  to niezwykły kraj, który każdego roku odwiedzają rzesze turystów. Jest to również jedno z ulubionych urlopowych miejsc Polaków. Zróżnicowany krajobraz, magiczne zabytki oraz przyjaźni ludzie... Czy to jedyne powody, dla których warto wybrać Chorwację jako cel wakacji?…

 
     
  WALUTA I ORIENTACYJNE CENY  
 

Waluta w Chorwacji jest kuna - skrót kn(HRK). 1 złoty to około 2,1 kuny, w zależności od kursu. W wielu miejscach można także zapłacić w Euro. Większość towarów jest trochę droższa niż w Polsce, jendka wiele z nich ceny ma porównywalne.Przybliżone ceny:- chleb - 5kun- kawa - 6 kun- piwo 0,5 - 12-15 kun- gałka lodów - 2-4 kun- pizza - 30-40 kun

 
     
  KLIMAT / KIEDY JECHAĆ  
  Nadmorska część Chorwacji, najliczniej odwiedzana przez turystów z Polski, ma klimat typowo śródziemnomorski, z gorącym i suchym latem oraz wilgotną, przeważnie deszczową i wietrzną zimą. Na północy, w okolicach Zagrzebia i w Slawonii, panuje klimat umiarkowany, tak jak w Polsce, ale średnie temperatury są wyższe, a lato jest dłuższe i bardziej słoneczne. Ładna pogoda utrzymuje się prawie non stop od połowy maja do połowy października. Zwiastunem zimy są deszcze i silny wiatr bora, występujące nawet we wrześniu. Krótkie, ale rzęsiste deszcze mogą niespodziewanie przytrafić się także w środku lata.
Sezon trwa mniej więcej od połowy lipca do końca sierpnia, osiągając szczyt koło 15 sierpnia. W tym okresie chorwackie hotele, kempingi i plaże opanowują Niemcy, Włosi, Austriacy, Czesi i... Polacy. Noclegi są wówczas oficjalnie droższe o 30-40 %. W praktyce jednak ceny są znacznie wyższe, jako że często brakuje miejsc noclegowych i zrozpaczeni turyści muszą godzić się na każdą stawkę. Po 25 sierpnia wszystko powoli wraca do normy, a z początkiem września ceny nawet spadają. Niedrogo jest przed sezonem w czerwcu, jeszcze taniej w maju i kwietniu oraz najtaniej po sezonie w październiku
 
     
  JĘZYK  
  Językiem urzędowym w Chorwacji jest język chorwacki, chociaż w zależności od regionu, dodatkowym językiem może być serbski, włoski i węgierski. W większości miejscowości turystycznych bez problemów można porozumieć się w języku angielskim.  
     
  CZAS  
 

Czas Polski + 0 godz

 
     
  KUCHNIA  
  Kuchnia chorwacka poddała się w dużym stopniu wpływom państw sąsiednich (Włochy, Turcja, Węgry), dotyczy to szczególnie Dalmacji. Również historia wywarła swoje piętno na kuchni chorwackiej – widać tu wpływy kolonii greckich, czasów panowania imperium rzymskiego i liczne kontakty handlowe ze światem arabskim.  
     
  ZDROWIE  
  Bezpłatna opieka medyczna przysługuje polskim turystom w ograniczonym zakresie – tylko w nagłej sytuacji, jako pierwsza niezbędna pomoc ambulatoryjna (wypadek, zasłabnięcie). Aby skorzystać z bezpłatnej pomocy, należy okazać polski paszport oraz potwierdzić ubezpieczenie. W Chorwacji, nie będącej w UE, nie są honorowane formularze serii E100. Standardowa prywatna wizyta lekarska kosztuje od 16 do 20 USD, doba w szpitalu – ok. 50 USD (bez kosztów operacji oraz leków). Apteki czynne są w godz. 8–19 w dni robocze oraz do godz. 14 w soboty; w większych miastach dyżurne apteki czynne są całą dobę  
     
  PAMIĄTKI  
  Chorwaci dokładają wieku starań, aby zachęcić turystów do kupowania ich wyrobów. W związku z tym wytwarzają wiele przedmiotów charakterystycznych dla kraju, mogących stanowić miłą pamiątkę z wakacji. Ceny są przeważnie przystępne, a oferty atrakcyjne: od wyrobów rzemiosła, takich jak koronki, lalki w tradycyjnym stylu czy malowana ręcznie ceramika, do rzeczy cenniejszych, jak biżuteria. Przepiękne koronki powstają na wyspie Pag, a w Osijeku tradycyjne hafty. Dobrym prezentem może też być krawat lub pióro wieczne - obie te rzeczy zostały wynalezione w Chorwacji. Można również wybrać coś z chorwackich produktów spożywczych – na przykład miód lub śliwowicę.  
     
  TRANSPORT I KOMUNIKACJA  

Między stolicą, Zagrzebiem, a większymi miastami kursują samoloty. Tańszą opcją są autobusy i pociągi. Pomiędzy chorwackimi wyspami podróżować można licznymi promami lub wynajętą łodzią.

     
  INFORMACJE DLA KIEROWCÓW  
  W Chorwacji honorowane jest polskie prawo jazdy. Aby wynająć samochód najczęściej trzeba posiadać je co najmniej 3 lata i mieć ukończone 21 lat. Przepisy drogowe są zgodne z europejskimi standardami. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę, osobę towarzyszącą, a także osoby zajmujące tylne siedzenia w sytuacji, gdy pasy zostały tam zamontowane. Turysta powinien mieć dowód rejestracyjny pojazdu. Zielona karta nie jest wymagana. Autostrady w Chorwacji, których sieć jest rozbudowana, są odpłatne.  
     
  WTYCZKI ELEKTRYCZNE I NAPIĘCIE  
Elektryczność: 230V / 50 Hz
     
  ŚRODKI OSTROŻNOŚCI  
 

Zagrożenie przestępczością nie odbiega od sytuacji w innych państwach środkowej i południowo-zachodniej Europy. Na terenach przygranicznych z Serbią i Czarnogórą oraz przy południowej granicy z Bośnią i Hercegowiną na terenach nie zabudowanych pozostało nadal wiele nie rozbrojonych niewypałów i min. Należy unikać pozostawiania dokumentów oraz rzeczy wartościowych w hotelach i na kempingach oraz dokumentów w kwaterach prywatnych. Chorwacja nie jest stroną międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności hoteli za rzeczy wniesione. W sezonie turystycznym kradzieże kieszonkowe zdarzają się zdecydowanie częściej.

 
     
  WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wiz do 90 dni. Uprawnienie to nie dotyczy osób, które zamierzają podjąć pracę lub naukę w chorwackich szkołach i na uczelniach bądź planują pobyt stały.