Belgia - powrót

   
     
  Belgia to jeden z najmniejszych krajów Europy. Graniczy z Niemcami, Francją, Holandią i Księstwem Luksemburga. Powierzchnia kraju jest raczej nizinna, aluwialna, u wybrzeży mieszczą się liczne poldery. W północnej części Belgii znajduje się równinna, zabagniona Flandria, oddzielona od wybrzeża wydmami. Na wschodzie i południu rozpoczynają się tereny są wyżynne - wysoczyzna Brabancji, na zachodzie pną się wzgórza Hainaut zbudowane z utworów gliniastych a na południowym-wschodzie górzyste Ardeny. Na wschodzie, przy granicy z Niemcami znajduje się masyw Hautes Fagnes z najwyższym szczytem kraju: Botrange 694 m n.p.m. Najdłuższymi rzekami są Moza i Skalda.  
     
  WALUTA I ORIENTACYJNE CENY  

1 euro (€) = 100 centów

     
  KLIMAT / KIEDY JECHAĆ  
 

Klimat Belgii jest umiarkowany ciepły morski a w wyższych partiach Ardenów ostrzejszy. Południe i zachód są zwykle cieplejsze niż część północno-wschodnia i Ardeny. Najlepszym okresem na zwiedzanie Belgii jest lato. W tym okresie niebo roi się od spadochroniarzy, a stoki wypełniają amatorzy wspinaczki i piesi turyści. Popularne jest także jeździectwo, rowerowe zjazdy downhill oraz spływy po górskich potokach i strumieniach. Zima jest dość chłodna i śnieżna. Jednak nie odstrasza ona fanów narciarstwa alpejskiego i przełajowego.

 
     
  JĘZYK  
  flamandzki, francuski  
     
  CZAS  
  UTC/GMT +1 god. (jak w Polsce)  
     
  KUCHNIA  
  Belgijska kuchnia niewątpliwie zasługuje na szczególną uwagę, głównie ze względu na swą ciekawą historię. To bowiem przez Belgię przed wiekami sprowadzano do Europy ziemniaki i to właśnie Belgia uchodzi za "wynalazcę" frytek. Międzynarodową sławę zdobył także belgijski gofr (gauffre). Tu wyhodowana została cykoria, która miała być europejską namiastką kawy. Z cykorii robi się sałatki i zupy, a także bardziej wyrafinowane dania jak np. bażant gotowany z cykorią po brabancku. Na wybrzeżu miejscowym specjałem są krokiety krewetkowe, w okolicach Gandawy - gulasz z kurcząt, w okolicach Liége - sałatka Liégoise z fasolą i bekonem, w Mechelen - potrawy ze szparagów, a praktycznie wszędzie serwowane są przeróżnego gatunku sery. Do specjalności kuchni belgijskiej należy także zając w piwie oraz gulasz wołowy. Belgia uchodzi za królestwo czekolady. Szczególną popularnością cieszą się praliny. Na deser spożywa się także słodkie couques, pierniki speculoos i migdałowe pieczywo pain d'amandes. Belgowie piją spore ilości piwa. Piwo belgijskie jest zazwyczaj ciemne i mocne, z bardzo mocnym akcentem smakowym dodatków (przyprawy korzenne, owoce). Najpopularniejsze gatunki to: Konnick, Tarwebier, Gouden Carolus, Gueuze.  
     
  ZDROWIE  
  Nie ma zagrożeń sani­tar­no-epidemiologicznych ani wymogu dodatkowych szcze­pień. Opie­ka medyczna jest ogólnie dostępna. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 30–35 EUR, doba pobytu w szpi­talu – ok. 250 EUR. Dodatkowo ponosi się koszty badań i innych usług medycznych. Osoby opłacające w Polsce składki na NFZ mają – w nagłych wypadkach – prawo do korzystania w ramach tego ubezpieczenia z opieki zdrowotnej w Belgii. Dokumentem, na którego podstawie osoby przybywające w celach turystycznych mogą korzystać w Belgii z opieki me­dycznej, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a w przypadku podjęcia pracy – odpowiedni formularz serii E. Szczegółowe informacje: www.nfz.gov.pl. Zgodnie z prawem belgijskim pacjent musi najpierw pokryć w całości koszty świadczeń medycznych, a następnie ubiegać się o ich zwrot w miejscowej, belgijskiej kasie chorych, przy czym kasa zwraca tylko część kosztów, pomniej­szonych o tzw. udział własny pacjenta. Pacjent sam opłaca także koszty transportu sanitarnego na terenie Belgii, jak również z Belgii do Polski. Jedynym wyjątkiem jest wezwanie karetki do wypadku przy pracy. Leczenie szpitalne wymaga skierowania. W nagłych przypadkach można bezpośrednio zgłosić się do szpitala, przedstawiając EKUZ. W przypadku leczenia szpitalnego belgijska kasa chorych przejmuje więk­szość kosztów, a opłaty, które musi ponieść pacjent, dotyczą ryczałtu za przyjęcie do szpitala, opłaty za każdy dzień pobytu w szpitalu oraz dziennej opłaty za leki stosowane przy hospi­talizacji. Składając wniosek do belgijskiej kasy chorych o zwrot kosztów leczenia, należy do­łączyć do wniosku oryginał wyda­nego przez lekarza lub zakład opieki zdrowotnej zaświadczenia potwierdzającego udzielenie pomocy medycznej w Belgii oraz oryginały wszystkich rachun­ków, dowodów zapłaty, ksero­ko­pie recept itp. O zwrot kosztów świadczeń medycznych (po­mniej­szony o udział własny pacjenta) można wystąpić także po powrocie do Polski do oddziału NFZ właściwego ze wzglę­du na miejsce zamieszkania ubez­pie­czonego. Także w tym przy­pad­ku należy przedstawić oryginały wszystkich rachunków, dowodów zapłaty, kserokopie recept itp.  
     
  PAMIĄTKI  
  Zakupy w Belgii ze spokojem możesz robić między 10:00 a 18:00, a w piątki nawet i dłużej. Nie powinieneś mieć problemów z płaceniem kartą kredytową. Jeśli natomiast będziesz chcieć załatwić coś w banku, zrobisz to między 9:00 a 16:00 (pamiętaj jednak, że gdzieniegdzie obowiązuje ok. godzinna przerwa na lunch). Odkąd Polska należy do Unii Europejskiej, nie ma już możliwości ubiegania się przez polskich turystów o zwrot podatku VAT od towarów, które zakupili w krajach UE. Według unijnej dyrektywy towar podlega opodatkowaniu w kraju, z którego pochodzi i nie ma znaczenia, w jakim innym kraju UE ów towar "wyląduje". Ta zasada nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą i posiadających swój własny numer identyfikacyjny VAT, które za zakupione towary (oczywiście na użytek firmy) płacą ceny netto a należny podatek VAT rozliczają z rodzimym fiskusem.  
     
  TRANSPORT I KOMUNIKACJA  
  W Belgii obowiązują górne limity prędkości: na autostradach – 120 km/godz., na drogach szybkiego ruchu (o oddzielonych jezdniach dla każdego kie­runku) – 90 km/godz., na innych drogach na obszarze nie zabudowanym – 70 km/godz., na obszarze zabudowanym – 50 km/godz. Obowiązuje tu generalna zasada pierwszeństwa pojazdów nadjeżdżających z prawej strony. Wyjątki od tej zasady są sygnalizowane odpowiednimi znakami drogowymi. Obo­wiąz­kowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest zabronione. Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. Kary za przekroczenie prędkości wynoszą od ok. 140 do 400 EUR. Przekroczenie dozwolonej prędkości o 40 km/godz. (30 km/godz. na obszarze zabudowanym) może być też powodem zatrzymania prawa jazdy. Szczególnie dokład­nie spraw­dzane są dokumenty samochodów ciężarowych i ich kierowców, a niedopełnienie jakichkolwiek formalności (zwłaszcza przekroczenie limitów czasu jazdy, usterki bądź nie­pra­widłowości w tachografach, brak winietek opłaty drogowej) karane jest bardzo wysokimi mandatami, sięgającymi niekiedy kilku tysięcy euro. Mandaty trzeba płacić niezwłocznie gotówką, pod rygorem unieru­chomienia pojazdu aż do czasu wniesienia opłaty, co może narazić podróżującego na dodatkowe koszty przymusowego parkowania pojazdu na parkingu policyjnym. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe.  
     
  WTYCZKI ELEKTRYCZNE I NAPIĘCIE  

Elektryczność: 230V / 50 Hz

     
  ŚRODKI OSTROŻNOŚCI  
 

Zagrożenie przestępczością w Belgii stale wzrasta. Plagą są kradzieże kieszonkowe, a także włamania do samochodów i kradzieże pozostawianych tam rzeczy. Dotyczy to głównie dużych miast, zwłaszcza Brukseli i Antwerpii. W związku z sytuacją w Iraku należy liczyć się z możliwością zamachów terrorystycznych, zwłaszcza w Brukseli, która jest siedzibą wielu instytucji międzynarodowych, w tym NATO i UE.

 
     
  WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE  

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Belgii do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty (starego i nowego wzoru). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę w przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych należy zwrócić na aktualność zdjęcia).